05/10/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024 - 18:10

Πρώτη νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ Β'

Ο Μακεδονικός προηγήθηκε, αλλά στο φινάλε έχασε με 2-1 από τους «ασπρόμαυρους»

Το έφερε τούμπα! Μετά τις δύο ισοπαλίες με Ηρακλή και Νίκη Βόλου ο ΠΑΟΚ Β' πανηγύρισε το απόγευμα της Παρασκευής (4/10) την πρώτη του νίκη στη Σούπερ Λίγκα 2.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής οι «ασπρόμαυροι» λύγισαν με 2-1 τον Μακεδονικό, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τους φιλοξενούμενους να χάνουν καλή ευκαιρία στο 6' με τον Σικαρουλασβίλι και να κάνουν το 0-1 στο 20'. Σκόρερ ο Χερίδης, ο οποίος είχε μπει λίγο πριν ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Κουιρουκίδη.

Αντί να πάρουν ψυχολογία οι «πράσινοι» το γκολ λειτούργησε ως ξυπνητήρι για τον ΠΑΟΚ Β'. Οι παίκτες του έβγαλαν αντίδραση, βγήκαν μπροστά και ισοφάρισαν με τον Ουρτάδο στο 44'.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν γινόταν κάτι το ιδιαίτερο έως το 73', όταν ο Κανίς εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή και ο Κωττάς σκόραρε. Στις καθυστερήσεις ο Τασιούρας έχασε ευκαιρία για το 3-1.