05/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024 - 20:40

Πέρασε με ανατροπή από το Περιστέρι ο Βόλος

Οι Θεσσαλοί επιβλήθηκαν με 2-1 του Ατρομήτου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ * Με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο έπαιξαν οι Περιστεριώτες * Με δέκα τελείωσαν και οι φιλοξενούμενοι

Σε σταθερά ανοδική πορεία! Μετά την καλή εμφάνιση με την Καλλιθέα στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη ο Βόλος το βράδυ του Σαββάτου (5/10) άλωσε το Περιστέρι.

Οι Θεσσαλοί, αν και βρέθηκαν να χάνουν, επιβλήθηκαν με 2-1 του Ατρομήτου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο με τις φάσεις ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Ατρόμητος είχε μία καλή στο 21' με τον Φαν Βέερτ και τη δεύτερη την έκανε γκολ. Ήταν το εξαιρετικό σουτ του Γιουμπιτάνα μετά ην πάσα του Τσιγγάρα στο 41'.

Μία τελική είχε ο Βόλος με κεφαλιά του Καλογερόπουλου. Ούτε ευκαιρία δεν μπορούσε να θεωρηθεί αυτή. Τόσο ακίνδυνος ήταν γιατί είχε αποφασίσει να παίξει πολύ αμυντικά.

Ωστόσο, τα πάντα άλλαξαν στο 45'+6, όταν ο Μπρόρσον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μέσω VAR. Έτσι μετά την ανάπαυλα ο Βόλος βγήκε μπροστά και ο Ατρόμητος προσπάθησε να υπερασπιστεί το υπέρ του 1-0.

Μετά το 60' ήταν εμφανές πως οι «κυανέρυθροι» πατούσαν καλύτερα και στο 66' έκαναν το 1-1 με τον Γκλάβτσιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Κόσζτα είχε γυρίσει το παιχνίδι μετά την πάσα του Κόμπα.

Ο Ατρόμητος αναγκάστηκε μετά από αυτό το σοκ να ψάξει την ισοφάριση. Είχε δοκάρι στο 75' με τον Καρλίτος και το επόμενο λεπτό ο Γκλάβτσιτς αποβλήθηκε. Αυτή η εξέλιξη έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν μέχρι τέλους για το 2-2. Είχαν φάσεις με τον Καρλίτος προς το φινάλε, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραγκάο (85' Σταυρόπουλος), Τσιγγάρας (77' Μιχορλ), Μπακού (77' Γκονζάλεθ), Γιουμπιτάνα (46' Τσακμάκης), Ουάρντε, Φαν Βέερτ (66' Καρλίτος).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας (46' Σούντγκρεν), Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (54' Τσοκάνης), Κόμπα (85' Μίλετιτς), Μεντιέτα (88' Βιγιαφάνιες), Ασεχνούν (54' Άλτμαν), Κόσζτα.