05/10/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024 - 22:39

Δεν άντεξε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Με 82-71 έχασαν οι Πειραιώτες από τη Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας

Το πάλεψε έως εκεί που μπορούσε, αλλά στο φινάλε έμεινε από βενζίνη. Έτσι ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας το βράδυ της Παρασκευής (4/10).

Το έργο του ήταν εξ αρχής δύσκολο στην Κωνσταντινούπολη και η Φενέρμπαχτσε τον νίκησε με 82-71. Στην τελευταία περίοδο κρίθηκαν όλα με τους Πειραιώτες να μην παίρνουν τις σωστές αποφάσεις.

Θετικός ο Ράιτ, προβληματικοί οι Ντόρσεϊ και Φουρνιέ. Λίγες προσπάθειες πήρε ο Βεζένκοφ, ενώ μεγάλο ήταν το πρόβλημα στα ριμπάουντ. Ένταση στο τέλος μεταξύ του Γιώργου Μπαρτζώκα και του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε, η οποία πήρε ένα προβάδισμα (10-4) στα πρώτα λεπτά κυρίως λόγω του Μαριάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός είχε 2/12 σουτ έως το 7', αλλά κατάφερε να κρατηθεί στο ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε πρόσωπα ο Μπαρτζώκας, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν έως το +9. Τότε βγήκε μπροστά ο ΜακΚίσικ. Από δική του ασίστ έκανε ο Ράιτ το 28-28, ενώ λίγο μετά ο Γουόκαπ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 30-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-26.

Με τρίποντο του Βεζένκοφ και καλάθι και φάουλ του Ντόρσεϊ άνοιξε η τρίτη περίοδος για τους «ερυθρόλευκους». Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν καλή. Με ένα 11-0 σερί η Φενέρ απάντησε. Ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά με τρίποντο του Φουρνιέ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-56 λόγω ενός χαμένου ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους.

Κι εκεί που ήταν ντέρμπι το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός σταμάτησε να έχει την ίδια ενέργεια. Οι Τούρκοι έκαναν ένα 10-0 σερί και αυτό άλλαξε τα πάντα. Δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις οι Πειραιώτες και κάπως έτσι έχασαν με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σανλί 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χέιζ 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Χολ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1/5 σουτ), Ζάγκαρς 3 (3/4 βολές), Κόλσον 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράιτ 15 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα 2, Βεζένκοβ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/1 τρίποντο), Ντόρσεϊ 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 13 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/2 τρίποντα)