02/07/2024
ΔΙΕΘΝΗ | Κυριακή 30 Ιουνίου 2024 - 00:23

Στους «8» με Χάβερτς και Μουσιάλα η Γερμανία

Τα «πάντσερ» επιβλήθηκαν με 2-0 της Δανίας και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Euro 2024

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, η Γερμανία κέρδισε με 2-0 τη Δανία το βράδυ του Σαββάτου (29/6) και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Euro 2024.

Σε ένα ματς που διεκόπη προσωρινά για 25 λεπτά, λόγω κεραυνών και έντονης χαλαζόπτωσης, οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκειά του και πλέον περιμένουν Ισπανία ή Γεωργία στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Τα «πάντσερ» είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 4' ο Σλότερμπεκ σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω φάουλ στην αρχή της φάσης, για να ακολουθήσουν τρεις επεμβάσεις του Σμάιχελ σε προσπάθειες των Κίμιχ (7') και Χάβερτς (10', 37'). Στο 45' η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ λίγο έλειψε να σκοράρουν, όμως ο Χόιλουντ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Νόιερ.

Στο 48' ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Άντερσεν, ο οποίος 5 λεπτά αργότερα υπέπεσε σε πέναλτι δίνοντας την ευκαιρία στον Χάβερτς να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα γράφοντας το 1-0 για τη Γερμανία. Στο 68' οι οικοδεσπότες βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μουσιάλα και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος αφού οι Δανοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.