04/07/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 2 Ιουλίου 2024 - 00:47

Θρίλερ και τελικά πρόκριση στα πέναλτι για την Πορτογαλία

Η Σλοβενία δεν δέχτηκε γκολ σε 120 λεπτά και στο τέλος τη λύγισε ο απίθανος Ντιόγκο Κόστα με τις αποκρούσεις του

Ματσάρα με τα όλα της και τελικά στα προημιτελικά η Πορτογαλία! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Euro 2024 νικώντας στα πέναλτι με 3-0 τη Σλοβενία μετά μετά το 0-0 κανονικής διάρκειας και παράτασης.

Οι Πορτογάλοι είχαν σε κάκιστη μέρα τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο προπονητής τους δεν βοήθησε καθόλου και τελικά εκείνος που έκανε τα πάντα για να περάσουν ήταν ο Ντιόγκο Κόστα. Απίθανη εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Πόρτο!

Η Πορτογαλία ήταν αυτή που σε όλο το ματς πίεζε και έψαχνε το γκολ, αλλά ι Σλοβένοι άντεχαν. Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεάο δημιουργούσε πολλά προβλήματα, ενώ στο 45'+2 από δική του προσπάθεια ο Παλίνια είχε δοκάρι με σουτ.

Ο Ρονάλντο σπαταλούσε το ένα φάουλ μετά το άλλο με τραγικές απευθείας εκτελέσεις, ενώ δεν είχε και καλές τελικές. Ούτε στο δεύτερο άλλαξαν πολλά. Κομπάρσος η Σλοβενία, η οποία είχε μία καλή στιγμή στο 62' με τον Σέσκο.

Στο 89' ο Ζότα έβγαλε μόνο του από πλάγια τον Ρονάλντο, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα πάνω στον Όμπλακ. Έτσι οι δύο πλευρές πήγαν στην παράταση. Μία ευκαιρία είχε ο Βέρμπιτς και στο 105' έχασε πέναλτι ο Ρονάλντο με τον Όμπλακ να αποκρούει και την μπάλα να πηγαίνει και στο δοκάρι.

Και από εκεί που η Σλοβενία ήταν ακίνδυνη, έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 115'. Ο Πέπε γλίστρησε, ο Σέσκο πήρε την μπάλα, έφυγε μόνος του με τον Ντιόγκο Κόστα, αλλά εκείνος τον νίκησε. Το ματς πήγε στα πέναλτι και εκεί ο τερματοφύλακας της Πόρτο έπιασε και τα τρία. Είπε «όχι» σε Ίλισιτς, Μπάλκοβετς και Βέρμπιτς γράφοντας ιστορία. Ποτέ ξανά σε Euro δεν είχε τερματοφύλακας τρεις αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι. Ρονάλντο, Μπρούνο Φερνάντες και Μπερνάρντ Σίλβα τα έβαλαν και έτσι με 3-0 πέρασε η Πορτογαλία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Νούνο Μέντες, Πέπε (117’ Ρούμπεν Νέβες), Ρούμπεν Ντίας, Ζοάο Κανσέλο (117’ Σεμέντο), Ζοάο Παλίνια, Βιτίνια (65’ Ντιόγκο Ζότα), Μπρούνο Φερνάντες, Λεάο (76’ Κονσεϊσάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρονάλντο.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Κάρνιτσικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκονετς, Έλσνικ (106’ Ίλιτσιτς), Τσέριν, Στογιάνοβιτς (86’ Βέρμπιτς), Μλάκαρ (74’ Στάνκοβιτς), Σέσκο, Σπόραρ (75’ Τσέλαρ).