30/06/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 25 Ιουνίου 2024 - 23:54

Η Αυστρία σόκαρε τους πάντες και τερμάτισε πρώτη, απογοητευτικές Αγγλία και Γαλλία, εκτός οι Σέρβοι

Οι Αυστριακοί νικώντας τους Ολλανδούς (3-2) πήραν την πρωτιά και άφησαν δεύτερους τους Γάλλους μετά το δικό τους 1-1 με την Πολωνία * Στο 0-0 κόλλησαν Αγγλία - Σλοβενία και Δανία - Σερβία

Δράμα και ανατροπές στο Euro 2024 είχε η Τρίτη (26/6)! Η μεγάλη έκπληξη έγινε στον 4ο όμιλο και η εξέλιξή του φέρνει τα πάνω κάτω σε όλο το τουρνουά.

Η Αυστρία τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της, άφησε δεύτερη τη Γαλλία και τρίτη την Ολλανδία. Αυτό αλλάζει τα σταυρώματα. Αποκλείστηκε η Πολωνία, η οποία πήρε τουλάχιστον έναν βαθμό πριν πει «αντίο».

Οι Γάλλοι δεν ήταν καλοί, μπήκαν πολύ χαλαρά και τελικά την πάτησαν. Ο Εμπαπέ έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη στο πρώτο ημίχρονο και στο 56' με πέναλτι άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, με το ίδιο νόμισμα απάντησε και η Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι είδε τον Μενιάν να αποκρούει τη δική του εκτέλεση έχοντας βγει από το τέρμα του. Δόθηκε επανάληψη και με τη δεύτερη σκόραρε.

Στο διάστημα που απέμενε οι «τρικολόρ» δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να βγάλουν ευκαιρίες με αποτέλεσμα να κολλήσουν στην ισοπαλία και να χάσουν την πρωτιά, η οποία θα τους πήγαινε και στο εύκολο ταμπλό.

Πρώτη βγήκε η Αυστρία, η οποία επικράτησε με 3-2 της Ολλανδίας. Ο Μάλεν στο 6' με αυτογκόλ έβαλε τους «οράνιε» να κυνηγούν στο σκορ. Εκείνοι βγήκαν μπροστά, έχασαν ευκαιρίες και έφτασαν στην ισοφάριση στο 47' με τον Χάκπο.

Ωστόσο, στο 59' από το πουθενά ο Σμιντ έκανε το 1-2 και η Ολλανδία βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο. Ισοφάρισε με τον Ντεπάι στο 75', αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ζάμπιτσερ διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Έτσι οι Ολλανδοί τερμάτισαν τρίτοι, αλλά πέρασαν.

Τα βραδινά παιχνίδια ήταν κάκιστα. Ειδικά αυτό της Αγγλίας με τη Σλοβενία δύσκολα βλεπόταν. Ξανά απογοητευτικά τα «τρία λιοντάρια», τα οποία πάντως με το 0-0 πήραν την πρωτιά στον όμιλό τους. Ιστορία έγραψαν οι Σλοβένοι, οι οποίοι πέρασαν στην επόμενη φάση για πρώτη φορά.

Εκτός έμεινε η Σερβία μετά το δικό της 0-0 με τη Δανία. Καλύτεροι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού οι Δανοί, αλλά στο τέλος δέχτηκαν πολύ μεγάλη πίεση. Η Σερβία είχε ένα ακυρωθέν γκολ, έχασε μία ευκαιρία με τον Μίτροβιτς, αλλά στο φινάλε αποκλείστηκε.