28/09/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 22 Ιουνίου 2024 - 21:10

Πέρασε η Πορτογαλία και όλα ανοιχτά για τους υπόλοιπους

Με 3-0 επικράτησαν της Τουρκίας οι Πορτογάλοι * Ισόπαλες 1-1 ήρθαν Γεωργία και Τσεχία

Στα νοκ άουτ του Euro 2024 πέρασε η Πορτογαλία και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Το βράδυ του Σαββάτου (22/6) επικράτησε με 3-0 της Τουρκίας και κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλό της.

Οι Ίβηρες έπαιζαν δίχως αντίπαλο. Ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκειας της αναμέτρησης και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 21' με τον Μπερνάρντο Σίλβα. Επτά λεπτά μετά ο Ακαϊντίν έκανε απίστευτη γκάφα και πέτυχε αυτογκόλ.

Εκεί τελείωσαν όλα, αφού η Τουρκία δεν κατάφερε να βρει γκολ για να ξαναμπεί στο ματς. Στο 56' έκανε και ο 3-0 ο Μπρούνο Φερνάντες από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο και εκεί οριστικοποιήθηκε η ήττα των Τούρκων, οι οποίοι δεν κατάφεραν τίποτα έως το φινάλε.

Για τον ίδιο όμιλο νωρίτερα Γεωργία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1 και παραμένουν στο κόλπο της πρόκρισης. Μαγική εικόνα το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι Τσέχοι ήταν αισθητά ανώτεροι.

Τη μία ευκαιρία μετά την άλλη έχαναν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν και ακυρωθέν γκολ στο 23' με τον Χλόζεκ. Ωστόσο, κόντρα στο 45'+4 με πέναλτι του Μικαουτάτζε η Γεωργία άνοιξε το σκορ.

Η Τσεχία πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε και τελικά ισοφάρισε στο 59' με τον Σικ. Τρία λεπτά μετά έχασε σημαντική ευκαιρία ο Κρέιτσι και προς το φινάλε οι παίκτες του Ιβάν Χάσεκ πίεσαν πάρα πολύ. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λομπανίτζε βγήκε μόνος του με τον Στάνεκ, αλλά δεν βρήκε στόχο.