28/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024 - 17:09

Ο Μάντζης «σκότωσε» τον Ηρακλή

Με δύο γκολ του Έλληνα φορ ο ΠΑΣ Γιάννινα επιβλήθηκε 2-1 του «Γηραιού» * Δύο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι, που φωνάζουν για τη διαιτησία

Ματσάρα με τα όλα της και νικητή τον ΠΑΣ Γιάννινα! Το ήθελαν πολύ και οι δύο, το πήρε αυτός και συνεχίζει με το απόλυτο.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2 οι Ηπειρώτες επικράτησαν με 2-1 του Ηρακλή το απόγευμα του Σαββάτου (28/9) και παρέμειναν στην κορυφή.

Μετά το 0-1 επί του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου πήραν δεύτερο διαδοχικό τρίποντο δείχνοντας πως έχουν αφήσει πίσω τους τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Παναχαϊκή.

Έντονος ο προβληματισμός στον Ηρακλή για το πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν. Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από το Αιγάλεω μετρά δύο αγώνες δίχως νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε αυτό το παιχνίδι μπήκε πολύ νωχελικά και στο 16' ο Μάντζης με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 από το κόρνερ του Σόρια. Ο Έλληνας φορ πέντε λεπτά μετά είχε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Στουρνάρα να αποκρούει το πλασέ του.

Άργησαν να βγάλουν αντίδραση οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήραν μέτρα στο γήπεδο μετά το μισάωρο. Τελικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 44' με τον Τσιριγώτη. Στο ημίχρονο υπήρξε και ανακοίνωση από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι ζητούσαν ένα πέναλτι σε μαρκάρισμα εντός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα, είχε δοκάρι με τον Κυνηγόπουλο στο 50' και μία φάση ακόμα με τον Χριστοδουλόπουλο λίγο αργότερα. Ωστόσο, πλήρωσαν την αδυναμία τους να μαρκάρουν σωστά στα κόρνερ.

Στο 65' με τον ίδιο τρόπο ο ΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε ξανά. Αυτή τη φορά ο Λούπας εκτέλεσε και ο Μάντζης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος είχε και άλλη μία ευκαιρία στη συνέχεια, ενώ στο 78' ο «Γηραιός» άγγιξε το 2-2 με το απευθείας φάουλ του Μπερτόγλιο. Αφού δεν το πέτυχε εκεί, δεν γλίτωσε την ήττα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ρενέ Πομς): Αθανασίου, Ρίντερ, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Σόρια, Λούπας (90'+6' Δούμας), Μπεγκάλα, Τζίνο, Χάινριχ (87' Λέο), Αθανασίου (71' Νικολιάς), Μάντζης (71' Στσέποβιτς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στουρνάρας, Κιβρακίδης (86' Καλουτσικίδης), Τασουλής, Σιδεράς, Διαμαντής, Χάμοντ (78' Χιμένεθ), Μπελμόντ (67' Ντουκουρέ), Χριστοδουλόπουλος (67' Μιράντα), Μπερτόγλιο, Κυνηγόπουλος, Τσιριγώτης (86' Κούστα).