28/09/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 22 Ιουνίου 2024 - 00:02

Άσφαιρες Ολλανδία και Γαλλία

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας η Αυστρία επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας και η Ουκρανία με 2-1 της Σλοβακίας

Το πρώτο 0-0 του Euro 2024 είναι γεγονός και κάπως απρόσμενο ταυτόχρονα, αφού ήρθε στο Ολλανδία - Γαλλία το βράδυ της Παρασκευής (21/6).

Δύο από τις πιο ποιοτικές ομάδες του τουρνουά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Αυτός τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης, αλλά κρατάει τα πάντα ανοιχτά στον 4ο όμιλο.

Συνολικά η Γαλλία ήταν καλύτερη και είχε περισσότερες ευκαιρίες. Ειδικά οι δύο του Γκριεζμάν, μία σε κάθε ημίχρονο, ήταν πολύ μεγάλες. Ωστόσο, γκολ πέτυχαν μόνο οι Ολλανδοί με τον Σίμονς και αυτό ακυρώθηκε. Ο λόγος είναι πως το VAR έκρινε ότι ο Ντάμφις, που ήταν σε θέση οφσάιντ, επηρέαζε τον Μενιάν.

Στους τέσσερις βαθμούς είναι Ολλανδοί και Γάλλοι, στους τρεις η Αυστρία, η οποία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε με 3-1 την Πολωνία. Ο Τράουνερ άνοιξε το σκορ στο 9' και ο Πιάτεκ ισοφάρισε από κοντά στο 30' για τους Πολωνούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστριακοί ήταν ανώτεροι. Έβρισκαν αρκετούς χώρους και στο 66' με τον Μπάουμγκαρτνερ έκαναν το 1-2. Σε μία κόντρα δέκα λεπτά μετά ο Ζάμπιτσερ κέρδισε πέναλτι και εκτελώντας το στο 78' ο Αρναούτοβιτς σκόραρε.

Τέλος, η Ουκρανία πήρε την πρώτη της νίκη και μάλιστα με ανατροπή επικρατώντας 2-1 της Σλοβακίας. Η δεύτερη προηγήθηκε στο 16' με τον Σραντς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν όλα τούμπα.

Ο Σαπαρένκο στο 54' ισοφάρισε για τους Ουκρανούς και Γιάρεμτσουκ στο 80' από ασίστ του Σαπαρέκνο διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Έτσι η Ουκρανία μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης.