Europa League | Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2024 - 21:36

Πάτησε την Μπράγκα ο Ολυμπιακός!

Μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ και νίκη με 3-0

Αυτός ήταν Ολυμπιακός! Μεγάλη εμφάνιση το βράδυ της Πέμπτης (3/10) που θύμισε σε όλους ότι είναι ο κάτοχος του Κόνφερενς Λιγκ.

Το πρώτο τρίποντο στη League Phase του Γιουρόπα Λιγκ πήραν οι Πειραιώτες, οι οποίοι έκαναν επίδειξη δύναμης με το εμφατικό 3-0 απέναντι στην Μπράγκα στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μέσα σε δύο γκολ ήταν ο Ελ Κααμπί, ξανά καθοριστικός ο Ροντινέι, ενώ ένα τέρμα πέτυχε και ο μόνιμα θετικός Έσε. Ελάχιστοι υστέρησαν. Στους διακριθέντες και οι Κάρμο και Ζέλσον Μαρτίνς, ενώ ο Τζολάκης ήταν ξανά παρών όποτε χρειάστηκε.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός επέλεξε να πιέσει ψηλά. Αυτό λειτούργησε. Η Μπράγκα δυσκολευόταν να αναπτυχθεί και σε ορισμένες περιπτώσεις γινόταν το εύκολο λάθος.

Μετά το 20λεπτο άρχισε να έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι. Στο 22' ο Τζολάκης βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Γκάμπρι Μαρτίνεζ και τρία λεπτά μετά ο Ροντινέι έκανε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Ματέους. Ο τελευταίος είπε «όχι» στο 31' στον Τσικίνιο και στο 33' στον Ελ Κααμπί.

Το ματς βρήκε ρυθμό και η Μπράγκα στο 38' είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρικάρντο Όρτα. Ωστόσο, ο Τζολάκης και πάλι αντέδρασε εξαιρετικά , όπως και στο επόμενο λεπτό. Και πάνω που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα πάει στο 0-0, στο 45' ο Ελ Κααμπί σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε και το 2-0. Συγκεκριμένα στο 53' ο Ροντινέι έβγαλε μία πάσα, η μπάλα κόντραρε, ο Έσε τη βρήκε μπροστά του και εκτέλεσε υποδειγματικά. Μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι είχαν τελειώσει όλα με τον Ελ Κααμπί να κάνει το 3-0 με πλασέ στο 59'.

Θα ήταν αδύνατο να επανέλθει η Μπράγκα. Είχε μία ευκαιρία στο 70', όταν ο Κάρμο έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Ρικάρντο Όρτα και έως το φινάλε πραγματική αντίδραση δεν βγήκε από τους Πορτογάλους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια, Ορτέγκα Ρέτσος (73’ Ντόη), Κάρμο (80’ Πιρόλα), Έσε, Μουζακίτης, Ροντινέι (80’ Μασούρας), Τσικίνιο (58’ Γουίλιαν), Ζέλσον (73’ Ολιβέιρα), Ελ Κααμπί.

ΜΠΡΑΓΚΑ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Ματέους, Φερέιρα, Νιακατέ, Μπι, Μαρίν (67’ Ελ Ουαζανί), Καρβάλιο (46’ Γκόρμπι), Αντρέ Όρτα (67’ Ρότζερ Φερνάντες), Μπρούμα, Ρικάρντο Όρτα, Γκάρμπι Μαρτίνες (46’ Ίσμαελ Γκάρμπι), Ρομπέρτο Φερνάντες (67’ Γκόμες)