28/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:16

Ισοπαλία με Μπερναμπέ στον Βόλο η Καλλιθέα

Ήταν χειρότερη από τους Θεσσαλούς, αλλά πήρε βαθμό με τον τερματοφύλακά της να κρατάει το 1-1 πραγματοποιώντας εξαιρετικές επεμβάσεις

Μοιρασιά στο Πανθεσσαλικό το απόγευμα του Σαββάτου (28/9) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Βόλος και Καλλιθέα ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Ανώτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο τους, αλλά δεν πήραν ούτε τώρα εντός έδρας τρίποντο. Από την άλλη, η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι πάει μόνο με ισοπαλίες με εξαίρεση την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Είχε ευκαιρίες το παιχνίδι, αλλά οι περισσότερες ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο είχε ένα γκολ για την κάθε ομάδα, αλλά πέρα από αυτό σχεδόν τίποτα άλλο ενδιαφέρον.

Στο 23' προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τζιάνι, ο οποίος άδειασε εντυπωσιακά τον Μίλετιτς πριν εκτελέσει, και στο 37' ο Μεντιέτα ισοφάρισε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής.

Εντελώς άλλα ήταν τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί ο Μπερναμπέ κράτησε μόνος του την Καλλιθέα. Άρχισε με τις επεμβάσεις σε Άλτμαν στο 47' και Κόσζτα πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Βόλος ήταν πολύ καλύτερος και απείλησε ξανά στο 75' και στο 76' με Κόντε και Κόμπα. Ούτε αυτοί νίκησαν τον Ισπανό τερματοφύλακα και κάπως έτσι έμεινε το 1-1 έως το τέλος. Στις καθυστερήσεις ο Μουτίνιο είχε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του, αλλά δεν βρήκε στόχο.

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Μίλετιτς, Φεράρι, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού, Ασεχνούν (89' Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Άλτμαν (60' Κόμπα), Κόσζτα (72' Κόντε).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μότοτς, Ισμάτ-Μιρέν, Τσιβελεκίδης, Χάνουσεκ, Μανθάτης (60' Σοίρι), Μερκάτι (60' Μουτίνιο), Ντιμπά, Ντεμέτριους (77' Βαλμπουενά), Τζιάνι (60' Ματίγια), Ουλντρίκις (89' Βασιλόγιαννης).