16/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:14

Επιβλητική τριάρα ο Παναιτωλικός

Οι Αγρινιώτες υπέταξαν με 3-0 τον Πανσερραϊκό * Δοκάρι στο 0-0 είχαν τα «λιοντάρια»

Μετά από δύο ήττες βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και πάει στη διακοπή χαμογελώντας! Ο Παναιτωλικός ήταν πολύ καλός απέναντι στον Πανσερραϊκό το βράδυ του Σαββάτου (31/8) και τον νίκησε με 3-0.

Οι Αγρινιώτες ήταν πιο συγκεντρωμένοι, απέφυγαν τα σημαντικά λάθη και έφτασαν έτσι σε μία σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1. Έτσι χωρίς βαθμό παραμένουν μόνο τα «λιοντάρια».

Πολλά τα προβλήματα σε ανασταλτικό επίπεδο για τους Σερραίους, οι οποίοι απογοήτευσαν. Έτσι ο αγώνας που ακολουθεί σε δύο εβδομάδες με τον Λεβαδειακό αποκτά αυτομάτως χαρακτήρα τελικού.

Ανοιχτό ήταν το ματς από νωρίς. Στο 12' ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Πέρες και ακολούθησε η πολύ μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Στο 20' ο Τομάς είχε δοκάρι με τρομερό σουτ. Αμέσως μετά δοκίμασε ξανά το πόδι του και ο Τσάβες είπε «όχι».

Πάνω που είχαν αναθαρρήσει οι Σερραίοι ο Παναιτωλικός έκανε στο 27' το 1-0 με τον Λομόνακο. Ο Αργεντινός κέρδισε μία κόντρα, έκανε ωραίο πλασέ εκτός περιοχής και άνοιξε το σκορ. Θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να έχει πετύχει και δεύτερο γκολ, εάν δεν σούταρε από το κέντρο και έφτανε μέχρι την αντίπαλη περιοχή. Αμαρκάριστος ήταν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε το 2-0. Σκόρερ στο Ντίας με καλό σουτ εκτός περιοχής στο 50'. Επτά λεπτά μετά Μπουζούκης και Σιέλης δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκουγκεσασβίλι. Ωστόσο, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός το έκανε στο 75' με σουτ μετά το κακό διώξιμο του Κουτσογούλα.

Έψαξε ο Πανσερραϊκός το γκολ της τιμής έως το φινάλε, αλλά δεν το βρήκε. Βαρύ το τελικό 3-0 για την εικόνα που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά σοβαρά και τα λάθη που έκανε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Μλάντεν, Μαυρίας (33’ Μπουζούκης), Τορεχόν, Πέρες, Λιάβας (80’ Μπακάκης), Μπελεβώνης (80’ Νικολάου), Ντίας (71’ Λαχούντ), Λομόνακο (71’ Μαϊντέβατς)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας (85’ Μασκανάκης), Μπέργκστρεμ, Χαντάκιας (46’ Φαρές), Πεταυράκης, Στάικος (70’ Καπτούμ), Λιάσος (58’ Περούτσι), Σάλαζαρ, Ντέλετιτς, Τομάς, Μπετανκόρ (70’ Γκίγκιτς)