16/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Αυγούστου 2024 - 21:07

Άλωσε την Τρίπολη ο Βόλος

Με γκολ του Κόζτα οι Θεσσαλοί επικράτησαν 1-0 του Αστέρα

Αντίστροφη πορεία... Στην πρεμιέρα ο Αστέρα Τρίπολης εντυπωσίαζε νικώντας τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Βόλος γνώριζε την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο, το βράδυ της Κυριακής (25/8) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 οι Θεσσαλοί έβαλαν νέα δεδομένα. Επικράτησαν με 1-0 των Αρκάδων, τους έπιασαν στη βαθμολογία και τους έκοψαν τον ενθουσιασμό.

Ένα γρήγορο γκολ του Κόζτα έκανε τη δουλειά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αμύνονταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δεν είχε το καθαρό μυαλό και την ευστοχία ο Αστέρας Τρίπολης για να φτάσει έστω στην ισοφάριση.

ΠΜόλις στο 12 έγινε το 0-1 με τον Γκλάβτσιτς να βγάζει την κάθετη και τον Κόζτα να σκοράρει με πλασέ. Αυτή ήταν και η μοναδική φάση σε όλο το πρώτο 45λεπτο για τους Θεσσαλούς με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Άλτμαν στο 27'.

Ο Αστέρα Τρίπολης πήρε την μπάλα, έψαξε να βρει διαδρόμους, αλλά ήταν προβλέψιμος. Η μεγάλη του ευκαιρία ήρθε στο 39' με το εκτός περιοχής σουτ του Γιαμπλόνσκι. Ο Σιαμπάνης έκανε εξαιρετική επέμβαση και στη συνέχεια η μπάλα πήγε στο αριστερό του δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τίποτα περισσότερο. Κάποιες τελικές που έκαναν, δεν βρήκαν στόχο, όπως αυτή του Κρεσπί στο 68'. Δέκα λεπτά μετά ο Σιαμπάνης είπε «όχι» στον Μάντζη και το 0-1 έμεινε έως το τέλος.

Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας Τρίπολης έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 90'+6. Ο Φαράι έκανε το σουτ, από τις κόντρες η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα και πάνω στη γραμμή ο Μίλετιτς έδιωξε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (78’ Φαράι), Αλάγκμπε (45’ Ντελί), Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνιόθ, Γιαμπλόνσκι (60’ Ρέτζιτς), Καλτσάς, Κρέσπι (78’ Μάντζης), Μπαρτόλο (60’ Παλάσιος), Άνταμ.

ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεθ): Σιαμπάνης, Καλογερόπουλος, Κορέα, Μίλετιτς, Φεράρι, Μύγας, Γκλάβτσιτς (82’ Δόσης), Κόμπα (73’ Ντε Καμπς), Άλτμαν (82’ Ασλανίδης), Ασεχνούν (66’ Μεντιέτα), Κόζτα (66’ Κόντε)