05/10/2024
ΑΕΚ | Σάββατο 6 Ιουλίου 2024 - 17:53

Θέλει αρκετή δουλειά η ΑΕΚ

Με 4-1 έχασε η Ένωση από την Μπριζ σε φιλικό προετοιμασίας

Για δεύτερη φορά από τα συνολικά τρία φιλικά που έχει δώσει αυτό το καλοκαίρι η ΑΕΚ, δεν ήταν καλή. Το απόγευμα του Σαββάτου έπαιξε με την Μπριζ και έχασε με 4-1.

Σαφώς πιο έτοιμοι ήταν οι Βέλγοι, οι οποίοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Στα αξιοσημείωτα το ανεπίσημο ντεμπούτο του Μπρινιόλι με την Ένωση, αλλά και η χρησιμοποίηση του Λιούμπισιτς πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, καθώς στο 12' ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκαρσία έκανε το σουτ και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό είχε απαντήσει η Μπριζ με αυτογκόλ του Λιούμπισιτς. Ο Κροάτης έκανε ένα απρόσεκτο γύρισμα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τη βοήθεια του αέρα.

Η Μπριζ ήταν πολύ καλύτερη και στο 29' έκανε το 2-1 με τον Ζουτγκλά, ενώ στο 45' ο Ζίνι έκανε λάθος και οι Βέλγοι το τιμώρησαν με τον Ταλμπί να σκοράρει.

Στο δεύτερο 45λεπτο είχε φάσεις η ΑΕΚ με τους Πήλιο, Γκαρσία, Μήτογλου και Γαλανόπουλο, αλλά γκολ δεν πέτυχε, ενώ στο τελευταίο 45λεπτο ο Θεοδωρίδης είχε ακυρωθέν γκολ γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του. Το τελικό 4-1 έγινε στο 117' από τον Μπαρμπέρα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πρώτο κομμάτι: Μπρινιόλι, Ρότα, Χατζησαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Ελίασον, Λιούμπιτσιτς, Γκαρσία

Έπαιξαν και οι: Πήλιος, Άμραμπατ, Μάνταλος.

Η δεύτερη ενδεκάδα της ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κανελλοπουλος, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Κάτσικας, Άμραμπατ (90' Μαχαίρας), Μάνταλος, Θεοδωρίδης.