20/05/2024
Champions League | Τετάρτη 8 Μαΐου 2024 - 00:35

Άλωσε το Παρίσι και πέρασε η Ντόρτμουντ

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ οι Βεστφαλοί νικώντας με 1-0 και στο δεύτερο παιχνίδι την Παρί Σεν Ζερμέν

Δεν έχει σημασία τι μπάτζετ έχεις ούτε εάν παίζεις καλύτερα ορισμένες φορές. Αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου και το είδαμε ξανά το βράδυ της Τρίτης (7/5) του Πάσχα, όταν η Ντόρτμουντ εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Για τελευταία φορά είχε φτάσει έως εκεί το 2013. Και τότε όπως και τώρα ο τελικός γινόταν στο «Γουέμπλεϊ». Έτσι οι Βεστφαλοί βγάζουν ξανά εισιτήρια για το Λονδίνο νικώντας και στον δεύτερο ημιτελικό με 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι είχαν πολλές ευκαιρίες και τέσσερα δοκάρια αυτή τη φορά! Εάν βάλει κανείς και τα δύο δοκάρια του πρώτου αγώνα στη Γερμανία, αντιλαμβάνεται πως η τύχη τους γύρισε την πλάτη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παρί ήταν φλύαρη και τη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα την είχε η Ντόρτμουντ. Ωστόσο, με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου ο Ζαΐτ-Εμερί είχε δοκάρι. Αντί να γίνει το 1-0 εκεί, έγινε το 0-1 στο 50' με την κεφαλιά του Χούμελς από την εκτέλεση κόρνερ του Μπραντ.

Η πίεση στη συνέχεια ήταν πολύ μεγάλη από τους γηπεδούχους. Στο 61' είχε δοκάρι ο Μέντες, ενώ προς το τέλος έστειλαν την μπάλα στο οριζόντιο τόσο ο Εμπαπέ όσο και ο Βιτίνια. Έως το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε δεν έφτασαν ούτε έως την ισοφάριση. Έτσι για άλλη μία χρονιά ο στόχος της κατάκτησης του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε όνειρο απατηλό.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Μέντες, Ζαΐρ-Εμερί (76′ Λι), Βιτίνια, Ρουίθ (64′ Ασένσιο), Ντεμπελέ, Ράμος (63′ Μπαρκολά), Εμπαπέ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Ζάμπιτσερ, Τζαν, Σάντσο (67′ Ζίλε), Μπραντ (85′ Νμέτσα), Αντεγέμι (56′ Ρόις), Φίλκρουγκ.