29/04/2024
Conference League | Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 - 21:43

Μπορούσε από τώρα την πρόκριση ο Ολυμπιακός, αλλά έχει το πάνω χέρι

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 τη Φενέρμπαχτσε, την οποία είχαν πατήσει στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα

Για μία ώρα αγώνα ο Ολυμπιακός παρέδιδε μαθήματα ποδοσφαίρου. Έκανε πλάκα στη Φενέρμπαχτσε και έδειχνε ικανός να τελειώσει από τώρα την υπόθεση πρόκρισης. Ωστόσο, ένα κακό διάστημα ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα του ζευγαριού.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν τελικά με 3-2 των Τούρκων το βράδυ της Πέμπτης (11/4) στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κόνφερενς Λιγκ και θα παίξουν τα ρέστα τους στην Πόλη έχοντας το πάνω χέρι. Δεδομένου ότι έφτασαν να προηγούνται με 3-0, θα μπορούσαν να έχουν πάει στη ρεβάνς με καλύτερες προϋποθέσεις.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Φορτούνης με γκολ και ασίστ, εξαιρετικός και ο Τσικίνιο. Απογοητευτικός ξανά ο Ρέτσος, ο οποίος έκανε το πέναλτι με το οποίο μπήκε η Φενέρ στο ματς. Επίσης, με την κίτρινη που πήρε, χάνει τη ρεβάνς.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 8' ο Φορτούνης με ωραίο σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ήταν αισθητά ανώτεροι και στη συνέχεια.

Κοντρόλαραν το παιχνίδι, δεν απειλούνταν και στο 32' ο Φορτούνης με εξαιρετική πάσα έβγαλε μόνο του τον Γιόβετιτς, ο οποίος από πλάγια έκανε με πλασέ το 2-0. Οι Τούρκοι τα είχαν χαμένα και το μόνο που έκαναν ήταν να απειλήσουν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιρφάν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου θα μπορούσε να γίνει και το 3-0. Το πρέσινγκ του Ολυμπιακού λειτουργούσε υποδειγματικά. Στο 50' οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, αλλά ο Ελ Κααμπί δεν νίκησε τον Λιβάκοβιτς στο τετ α τετ. Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα το έκανε ο Τσικίνιο με τρομερό διαγώνιο σουτ.

Και πάνω που η Φενέρμπαχτσε δεν υπήρχε πουθενά, την έβαλε στο παιχνίδι ο Ρέτσος. Από ένα απίστευτα χαζό πέναλτι του Έλληνα αμυντικού ο Τάντιτς στο 68' έκανε το 3-1 και έξι λεπτά μετά ο Καχβτσί το 3-2.

Κάπου εκεί το γήπεδο πάγωσε, οι Πειραιώτες άρχισαν να κάνουν δεύτερες σκέψεις και εύλογα έπαιξαν περισσότερο για να προστατέψουν το προβάδισμά τους και όχι για να βάλουν τέταρτο γκολ. Ωστόσο, πάνε στην Τουρκία σε μία βδομάδα για δύο αποτελέσματα και αυτό είναι σημαντικό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγα, Έσε, Τσικίνιο (84΄ Ιμπόρα), Γιόβετιτς (82΄ Όρτα), Μασούρας (87΄ Κίνι), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (87΄ Ελ Αραμπί).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ισμαήλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σαμουέλ, Σογιούντσου, Μπεσάο, Όστερβολντε (45΄ Καντιόγλου), Σιμάνσκι, Ζάιτς (62΄ Φρεντ), Κρούνιτς (62΄ Γιουκσέκ), Τάντιτς, Ιρφάν Καχβετσί, Τζέκο.