28/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 1 Μαΐου 2023 - 09:15

Έκλεισε με τριάρα η Δόξα Δράμας

Εκτός έδρας νίκη για τους «μαυραετούς» με 2-3 ενάντια στον συντοπίτη Πανδραμαϊκό ο οποίος υποβιβάστηκε στο τοπικό

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής η Δόξα Δράμας η οποία την Κυριακή (30/4) επικράτησε του Πανδραμαϊκού εκτός έδρας (τυπικά μιας και έχουν κοινή έδρα) με 3-2 για την 30ή αγωνιστική.

Η ομάδα του Γιάννη Αποστολίδη με το 3-2 τελείωσε τη σεζόν στην 4η θέση με 49 βαθμούς σε μία μέτρια χρονιά για την ιστορική Δόξα που δεν κινδύνεψε μεν ποτέ σοβαρά, αλλά ούτε διεκδίκησε κάτι δε. Αντίθετα, ο Πανδραμαϊκός με την ήττα αυτή τερμάτισε με 37 βαθμούς στη 10η θέση και υποβιβάστηκε στα τοπικά πρωταθλήματα καθώς χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη και ήττα του Θερμαϊκού από τον πρωτοπόρο Καμπανιακό, ωστόσο η ομάδα της Θέρμης πήρε το 0-0 και έτσι έμεινε αυτή στη Γ’ Εθνική.

Ο Πανδραμαϊκός μπήκε δυνατά στο ματς μιας και είχε περισσότερο ανάγκη τη νίκη και στο ημίχρονο προηγήθηκε 1-0, ενώ παρά το δυνατό ξεκίνημα της Δόξας στο δεύτερο 45λεπτο, πήρε προβάδισμα και με 2-1, ωστόσο δεν άντεξε να κρατήσει τη νίκη και με το 2-3 αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Στο 15’ ο Μητρούσης εκτέλεσε πλάγιο, ο Κουκόλης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μαχαίρα και εκείνος από το ύψος της περιοχής και δεξιά έκανε ωραίο σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κολιοφούκα για το 1-0. Οι «μαυραετοί» έφεραν το ματς στα ίσια στο 55’ με εύστοχη εκτέλεση του Δ. Κυριακίδη, πέναλτι που κέρδισε ο Χ. Ιορδανίδης. Όμως δύο λεπτά μετά ο Ιγνατίου με σουτ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Πανδραμαϊκό, για να έρθει στο 68ο λεπτό να ισοφαρίσει ο Φραγκούλης με προβολή μετά από κόρνερ του Πιτσόλη και άστοχη έξοδο του Μιχαηλίδη. Τελικά, με ένα νέο κόρνερ του Πιτσόλη στο 79’ και κοντινό σουτ του Χ. Ιορδανίδη έγινε το τελικό 2-3.

Διαιτητής: Κόκκινος (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Σκούτας (Χαλκιδικής), Γούτας (Χαλκιδικής).

Κίτρινη: 30’ Βασίλιεβιτς - 57’ Φραγκούλης, 57’ Παπαϊωάννου

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ (Λουκάς Αποστολίδης): Μιχαηλίδης, Μητρούσης (88’ Στυλιανίδης), Ντόσης, Κουκόλης, Μαχαίρας, Χατζηκυριάκου (81’ Μπαμπαλής), Αχαλινόπουλος, Γιαννόπουλος (46′ λ.τρ. Μπάμπουρας), Ιγνατίου, Βασίλιεβιτς (63’ Ρεβυθόπουλος), Παυλίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Γιάννης Αποστολίδης): Κολιοφούκας, Πιτσόλης (80’ Ρούτσης), Φραγκούλης, Παπαϊωάννου, Δ. Κυριακίδης, Περσίδης (90’ Οικονομίδης), Χατζηδημητρίου, Χ. Ιορδανίδης (80’ Ιωσηφίδης), Αγιώτης, Θεοδοσιάδης (66’ Σαμπανίδης), Μπλιός.

Πηγή ΦΩΤΟ: sportdrama.gr