29/03/2024
Ιταλία | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 - 00:12

Ανάσα για Λέτσε από την άσπρη βούλα

Κέρδισε με 1-0 την Ουντινέζε * Στα ζόρια η Σπέτσια μετά την ήττα 0-2 από τη Μόντσα

Δύο αναμετρήσεις είχαμε την Παρασκευή (28/4) για την 32η αγωνιστική στη Σέριε Α εκεί όπου η Λέτσε αναμετρήθηκε με την Ουντινέζε και η Σπέτσια με τη Μόντσα.

Χρονικά, στο Λέτσε (ΦΩΤΟ) η τοπική ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά από 8 σερί ματς με 7 ήττες και με το 1-0 επί της Ουντινέζε πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής έχοντας πλέον 31 πόντους και όντας 16η στο +5 από τη Βερόνα, ενώ η Ουντινέζε ισοβαθμεί με 42 βαθμούς στη 10η θέση μαζί με Φιορεντίνα και Τορίνο.

Αδιάφορη βαθμολογικά η ομάδα του Ούντινε που άντεξε στο πρώτο ημίχρονο στην πίεση της Λέτσε και δέχτηκε τελικά το τέρμα της ήττας της στο 62ο λεπτό με πέναλτι του Στρεφέτσα σε ένα ματς όπου οι νικητές το ήθελαν περισσότερο.

Στο έτερο ματς της αγωνιστικής η Σπέτσια έμπλεξε για τα καλά μετά την ήττα της 0-2 από τη Μόντσα στο «Αλμπέρτο Πίκο» και κινδυνεύει να βρεθεί εντός γραμμής υποβιβασμού την Κυριακή αν η Βερόνα κερδίσει την ουσιαστικά υποβιβασμένη Κρεμονέζε. Και αυτό διότι η Σπέτσια έχει 27 βαθμούς, έναντι 26 της Βερόνα, ενώ η Μόντσα με τη νίκη της πήγε στους 44.

Ο Τσουρία στο 21ο λεπτό έκανε το 0-1, η Σπέτσια έχασε ευκαιρίες για να πάρει έστω τον βαθμό, όμως στο 90+3’ και ενώ είχε βγει μπροστά, δέχτηκε και το 0-2 από τον Αουγκούστο.