23/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 - 19:50

Εντυπωσιακός ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής με εκπληκτικό Άλεξιτς

Με χατ-τρικ του Σέρβου φορ ο Γηραιός επικράτησε 1-4 του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα

Μία σημαντική νίκη πήρε το απόγευμα της Κυριακής (19/3) στην Ηγουμενίτσα ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής καθώς επικράτησε εύκολα του Θεσπρωτού με 1-4 για τη 15η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήταν σαφώς καλύτερη και με τη νίκη αυτή έφτασε τους 24 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση στο -4 από τη 2η Αναγέννηση Καρδίτσας η οποία επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Πόντου, ενώ ο Θεσπρωτός με 7 πόντους παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

Ο Γηραιός είχε εύκολο έργο στο Δημοτικό στάδιο Ηγουμενίτσας έχοντας τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σε μεγάλη μέρα τον Άλεξιτς που πέτυχε χατ-τρικ, έχοντας πάρει προβάδισμα 0-3 από το πρώτο 20λεπτο και παρότι η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα μείωσε σε 1-3, ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο για τη νίκη με την ομάδα της Ηπείρου να μην αποφεύγει τον διασυρμό.

Μόλις στο 5’ ο Άλεξιτς βρέθηκε στη μικρή περιοχή και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 0-1, ενώ ο Σέρβος φορ ήταν αυτός που τρία λεπτά μετά με νέο σουτ έκανε το 0-2 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν τρία τα τέρματά τους στο 17ο λεπτό όταν ο Τόμας πάσαρε στον Γιουμπιτάνα και εκείνος με ωραίο κοντρόλ και σουτ έκανε το 0-3 με τον Μπότσαρη να μην μπορεί να αντιδράσει ούτε εδώ.

Ο Π.Ο.Τ. Ηρακλής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 23’ ο Κουντουριώτης βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπότσαρη όμως έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ ο πορτιέρο του Θεσπρωτού στο 27’ πρόλαβε και έδιωξε πριν επωφεληθεί ο Τόμας. Στο ημίωρο ο Κουντουριώτης απείλησε εκ νέου με σουτ το οποίο κόντραρε στους αμυντικούς και πέρασε άουτ και στο 35ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα με ωραία πάσα βρήκε τον Άλεξιτς όμως ο Σέρβος φορ αστόχησε από κοντά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάντως γκολ στο 40’ με τον Δρίτσα μειώνοντας σε 1-3 στο ημίχρονο.

Με τη συμπλήρωση 53 λεπτών αγώνα ο Άλεξιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για το τρίτο του τέρμα κάνοντας ωραία ενέργεια και από θέση τετ-α-τετ είδε τον πορτιέρο του Θεσπρωτού να διώχνει σε κόρνερ. Όμως έξι λεπτά μετά ο Άλεξιτς βρήκε δίχτυα φτάνοντας στο χατ-τρικ ξανά με πολύ ωραία ενέργεια και ιδανικό τελείωμα για το 1-4. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε με το 1-4 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Καλαντζή.

Διαιτητής: Καλαντζής (Θεσσαλίας), Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας), Βογιατζής (Καρδίτσας), 4ος: Γιούργας (Κέρκυρας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Μπότσαρης, Βασιλάκης (46′ Ντόντης), Γώγος (46′ Μαρτίνεζ), Ρίζος, Μίγγος, Ρούσης, Καραμποϊκης (46′ Τρομπούκης), Χουέβας (62′ Φάκης), Λύγκας (46′ Πανταζέλος), Κωνσταντίνου, Δρίτσας.

Π.Ο.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Βιτλής, Σγούρης (55’ Κοκκόρης), Πανάγου, Κωστούλας, Πατράλης, Σίλβα (76’ Άλβαρεζ), Τόμας, Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς, Κουντουριώτης (55’ Κούστα).