25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 - 20:02

Όλο και πιο κοντά στην παραμονή το Λαύριο

Με 81-70 κέρδισε τον Άρη η ομάδα του Λιμνιάτη

Νέα σημαντική νίκη πέτυχε το Λαύριο στην προσπάθεια για την παραμονή στην Basket League, επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 81-70 το Σάββατο (18/3) για τη 19η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας κλείσει στο +3 το ημίχρονο (40-37) και ξεφεύγοντας στο +11 (62-51) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Αυτό το διψήφιο προβάδισμα το διατήρησαν στην τελευταία περίοδο και πήγαν το ρεκόρ τους στο 5-13, με τον Φλαγκ να είναι εξαιρετικός με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Στο 9-10 οι «κίτρινοι», που γνώρισαν τρίτη σερί ήττα και για τους οποίους ξεχώρισε o Xόρχλερ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 9 (1), Φλαγκ 17, Κόουλ 13 (3), Νικολαΐδης 4, Λάντζεβαϊν 8, Ρέμι, Ζάρας 12 (2), Σπρίντζιος, Κολοβέρος 7, Γερομιχαλός 11.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 13 (1), Γκούντγουιν 8, Τολιόπουλος 6, Νότε 12, Μήτρου-Λονγκ 7, Σχίζας, Καββαδάς 11, Φίλλιος, Χρηστίδης 8.