19/04/2024
Champions League | Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023 - 00:00

Απίθανος Χάαλαντ, πρόκριση με επτάρα η Μάντσεστερ Σίτι

Ο Νορβηγός φορ έβαλε 5 γκολ σε 35 λεπτά (!) στο σαρωτικό 7-0 επί της Λειψίας * Στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ και η Ίντερ

Mε πανηγυρικό τρόπο προκρίθηκε το βράδυ της Τρίτης (14/3) η Μάντσεστερ Σίτι στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ, διαλύοντας με 7-0 τη Λειψία στο «Έτιχαντ» και με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να είναι καταπληκτικός.

Ο Νορβηγός γκολτζής κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα πέντε φορές σε διάστημα 35 λεπτών (!), φτάνοντας έτσι τα 39 γκολ σε 36 συμμετοχές με τους πρωταθλητές Αγγλίας στη φετινή σεζόν και ένας θεός ξέρει πού θα σταματήσει.

Ο 23χρονος άσος άνοιξε το σκορ στο 22' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και με άλλα δύο τέρματα στο 24' και το 45'+2 πέτυχε χατ τρικ από το α' ημίχρονο, με τους Γερμανούς να τα έχουν χαμένα και ο εφιάλτης τους είχε συνέχεια στο δεύτερο μέρος.

Ο Γκιουντογκάν σημείωσε το 4-0 στο 49', ο Χάαλαντ ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου με ακόμη δύο γκολ στο 54' και το 57', για να χριστεί σκόρερ και ο Ντε Μπρόινε στο 90'+2 και με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να περνά στους «8» με συνολικό σκορ 8-1 μετά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου αγώνα της φάσης των «16».

Στους «8» έκλεισε θέση και η Ίντερ, που έφυγε με το 0-0 από την έδρα της Πόρτο και πανηγύρισε σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Oι «δράκοι», πάντως, ήταν πολύ άτυχοι στο 90'+4, με τον Ντάμφρις να διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Μαρκάνο, για ν' ακολουθήσουν σε διάστημα ελάχιστων δευτερολέπτων σπουδαία απόκρουση του Ονανά σε κεφαλιά του Ταρεμί και με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι, αλλά και οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Γκρούγιτς!