26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 12 Μαρτίου 2023 - 00:32

Εθνικός 4χ4 κέρδισε και το Μοσχάτο

Με 1-0 το τρίποντο για τους Πειραιώτες στην τέταρτη σερί νίκη τους που τους ανέβασε και άλλο βαθμολογικά

Τούρμπο στα τελευταία ματς ο Εθνικός συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μετά το σαββατιάτικο (11/3) εντός έδρας ματς με το Μοσχάτο το οποίο και νίκησε 1-0 για τη 18η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ έφτασε στην  τέταρτη σερί νίκη της για πρώτη φορά φέτος και αρχίζει να ξεφεύγει από τις τελευταίες θέσεις πλησιάζοντας μάλιστα τις πρώτες όντας με 29 βαθμούς στην 4η θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο Μαρκό, όμως ακόμα δεν έχει σωθεί καθώς στο +4 είναι και από τη ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα από τον Άρη Πετρούπολης.

Οι «κυανόλευκοι», παρουσία αρκετού κόσμου στο γήπεδο του Περάματος ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο χάνοντας ευκαιρίες με τους Μακρυγιάννη, Ζωγραφάκη, Διάκο, όμως ο πρώτος με τη συμπλήρωση 25 λεπτών με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσάκαλου για το 1-0. Στο β’ ημίχρονο το Μοσχάτο ανέβασε την απόδοσή του ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα παραμένοντας με 18 βαθμούς στη 12η θέση έχοντας δύσκολο έργο στη μάχη της παραμονής.

Διαιτητής: Ψαρίδης (Αθηνών), Βοηθοί: Τζέλος (Αθηνών), Αρέστης (Δωδεκανήσου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Κατσογιάννης, Θεοδώρου, Νταλακούρας, Σταύρου (70’ Πλουμάτος), Διάκος (80’ Κώστας), Αντωνίου (80’ Παπαγεωργίου), Μακρυγιάννης (80’ Σάμιος), Δρόσης (65’ Μπερνιδάκης).

ΜΟΣΧΑΤΟ (Πέτρος Δημητρίου): Τσάκαλος, Σταύρου, Ξενιτόπουλος, Ανδρίκος, Τζωρτζάτος, Κατίδης (65’ Ποιμενίδης), Βαλμάς (78’ Ζορμπάς), Λάμπρου, Ψυχογιός, Πασαλίδης, Σιμονιάν (46’ Παυλάκης).