20/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2023 - 01:26

Κόλλησε στην Αλεξανδρούπολη η Δόξα Δράμας

Λευκή ισοπαλία (0-0) για τους «μαυραετούς» που γλίτωσαν στο φινάλε με το δοκάρι των Εβριτών

Την ευκαιρία να πλησιάσει και άλλο την κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής έχασε την Κυριακή (21/1) η Δόξα Δράμας που έμεινε στο 0-0 στην Αλεξανδρούπολη με την τοπική ομάδα για τη 12η αγωνιστική.

Οι «μαυραετοί» κόλλησαν στο 0-0 με τους ουραγούς και δεν εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια βαθμών του πρωτοπόρου Καμπανιακού (επίσης 0-0) με τον Νέστο Χρυσούπολης και παρέμειναν στο -7 από την ομάδα της Χαλάστρας, ενώ για τους Εβρίτες ο βαθμός αυτός ήταν μόλις ο δεύτερος και παραμένουν στη 14η θέση.

Μάλιστα η Αλεξανδρούπολη θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο καθώς είχε δοκάρι στο 90’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρακασίδη, ενώ η Δόξα δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο πρώτο 45λεπτο προκειμένου να βρει γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν κέντρου με τους Δραμινούς να μην απειλούν.

Στις σημαντικότερες ευκαιρίες ο Χατζηδημητρίου στο 16’ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κασκαντάμη ο οποίος στην ίδια φάση απέκρουσε και το σουτ του Σαμπανίδη που είχε πάρει το ριμπάουντ. Ο πορτιέρο της Αλεξανδρούπολης αντέδρασε σωστά και στο 21’ στο κοντινό σουτ του Κόντου διώχνοντας την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Διαιτητής: Δρακίδης (Ξάνθης), Βοηθοί: Αναστασίου (Σερρών), Μυσιρλής (Σερρών).

Κίτρινες: 37’ Δορουγιδένης, 39’ Μουρατίδης - 29’ Κόντος, 61’ Χατζηδημητρίου, 70’ Θεοδοσιάδης, Χ. Ιορδανίδης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ (Πασχάλης Ζαπαρτίδης): Κασκαντάμης, Δορουγιδένης, Τζατζανάς, Γκαϊδατζής (10′ λ.τρ. Μουρατίδης), Παπαγεωργίου, Τσιεγγελίδης, Τσιτσεκίδης (61′ Μαλτέζος), Ευθυμιάδης (78΄Καρακασίδης), Κυριζάκης (78′ Α. Πατσιώρας), Κ. Πατσιώρας, Παπάζογλου (61′ Ράλλης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Γιάννης Αποστολίδης): Μπεζυρτζής, Α. Ιορδανίδης (60′ Παπαϊωάννου), Φραγκούλης, Ρούτσης, Χατζηδημητρίου (82′ Δ. Κυριακίδης), Σαμπανίδης, Ανθουλάκης (60′ Πιτσόλης), Θεοδοσιάδης, Μπλιός (60′ Ιωσηφίδης), Κόντος (60′ Χ. Ιορδανίδης), Περσίδης.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: sportdrama.gr