16/04/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 - 23:17

Με Πούλισικ η πρόκριση των ΗΠΑ

Με 1-0 η επικράτηση ενάντια στο Ιράν και ραντεβού με την Ολλανδία στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Θέση στη φάση των «16» του Μουντιάλ του Κατάρ έκλεισαν οι ΗΠΑ το βράδυ της Τρίτης (29/11), καθώς νίκησαν με 1-0 το Ιράν για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Έτσι, οι Αμερικανοί, τερματίζοντας 2οι με 5 βαθμούς και στο -2 από την Αγγλία, θα διεκδικήσουν την πρόκριση στους προημιτελικούς, αντιμετωπίζοντας την Ολλανδία στις 17.00 του Σαββάτου (3/12), ενώ οι Ιρανοί με 3 πόντους κατέλαβαν την 3η θέση.

Το ματς κρίθηκε από το γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 38', ο οποίος σκόραρε από κοντά μετά την πάσα του Ντεστ με το κεφάλι.

Οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρός πάλεψαν για την ισοφάριση, δεν μπόρεσαν όμως να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες και η ομάδα του Γκρεγκ Μπερχάλτερ πανηγύρισε την πρόκριση.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αποχώρησε τραυματίας στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου ο Μιλάντ Μοχαμάντι της ΑΕΚ και μένει να φανεί πόσο σημαντική είναι η ζημιά που έπαθε.

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Ραζεϊάν, Μ. Χοσεϊνί, Πουραλιγκαντζί, Μοχαμαντί (45'+2 λ. τρ. Καριμί), Νουρολαχί (71' Τοραμπί), Εζατολαχί, Χατζισαφί (71' Τζαλαλί), Γκολιζαντέχ (78' Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46' Γκοντός), Ταρεμί.

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (82' Μουρ), Κάρτερ Βίκερς, Ριμ, Ρόμπινσον, Μακένι (64' Ακόστα), Άνταμς, Μουσά, Γουεά (82' Ζίμερμαν), Σάρτζεντ (78' Ράιτ), Πούλισικ (46' Άαρονσον).