20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022 - 18:00

Δεν έβαζε γκολ με τίποτα ο Ολυμπιακός Β' και σπουδαίο διπλό η Ηλιούπολη

Οι νεοφώτιστοι της Σούπερ Λίγκας 2 κέρδισαν με 1-0 στην Καλλιθέα * Δύο πέναλτι έχασαν οι «ερυθρόλευκοι», τα απέκρουσε ο Περιστερίδης!

Σημαντική νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού Β' πήρε το Σάββατο (26/11) η Ηλιούπολη για την 4η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Το ματς έγινε στο γήπεδο της Καλλιθέας και οι «ερυθρόλευκοι», ως τυπικά γηπεδούχοι, ήταν απελπιστικά άστοχοι χάνοντας και δύο πέναλτι (!), ενώ με 1 βαθμό σε τρία παιχνίδια (έχουν αγώνα λιγότερο) είναι στη 12η θέση.

Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Παντελή έχει κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν και με 7 βαθμούς έπιασε στην κορυφή, για 24 ώρες τουλάχιστον, την Καλαμάτα και την Παναχαϊκή.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Αλγκασίμ Μπα στο 25' βρέθηκε αφύλακτος στη μικρή περιοχή κι έκανε το σουτ, για να φύγει ελάχιστα άουτ η μπάλα, με τους νεοφώτιστους να απειλούν στο 33', καθώς ο Μπαστακός αστόχησε στο τετ α τετ με τον Παπαδούδη.

Στο 38' ο Βοΐλης νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Περιστερίδη, δεν έγινε το 1-0 και στο 45'+1 ο Μπαστακός με σουτ πέτυχε το 0-1.

Στο β' ημίχρονο ο Κωστή έκανε το πλασέ στο 79' κι έφυγε ελάχιστα άουτ η μπάλα, άστοχος εξ επαφής ήταν και ο Ιμπαγάσα στο 83' μετά από σέντρα του Κινκουέ, ενώ στο 90'+2 ο Βλαχομήτρος σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στη συνέχεια της φάσης κέρδισε πέναλτι.

Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Περιστερίδης απέκρουσε και την εκτέλεση του Κινκουέ, για να πάρει το πολύτιμο διπλό η Ηλιούπολη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Γιαννούκας του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Κoττωρό του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και τον Τσακίρη του Συνδέσμου Δράμας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Γιάννης Οκκάς): Παπαδούδης, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Κινκουέ, Kαλογερόπουλος, Μαυρουδής, Κωστή (80' Ιμπαγάσα), Νταμπό, Μαρίνος, Αλγκασίμ Μπα (80' Βλαχομήτρος), Βοΐλης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Νίκος Παντελής): Περιστερίδης, Πολίμος, Μπουσάι, Κρητικός, Mουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης (87' Ντίας), Βασιλείου (5' λ. τρ. Ματσούκας, 59' Κρέτση), Βάρκας, Μπαστακός (87' Χέμπερτ), Τριανταφυλλάκος.