27/07/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 - 23:52

Δυσκόλεψε η πρόκριση για την ΑΕΚ

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν για το Τσάμπιονς Λιγκ με 80-72 από τη Βόννη

Tην ήττα στη Γερμανία με 80-72 από τη Βόννη γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης (23/11) η ΑΕΚ, για να γίνουν έτσι δύσκολα τα πράγματα σχετικά με την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ένωση, που έχει ρεκόρ 1-3 στον 2ο όμιλο, ήταν στη διεκδίκηση της νίκης στο τέλος του ημιχρόνου (39-38), ωστόσο η εικόνα της στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτική και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +13 (63-50).

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη δεν είχαν απαντήσεις να δώσουν στην τελευταία περίοδο και προέκυψε το τελικό -8, με τους Στρέλνιεκς (17 πόντοι) και Φρέιζιερ (16 π.) να είναι οι πρώτοι σκόρερ.

Για τους νικητές ήταν εντυπωσιακός ο Σορτς με 27 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Σορτς 27 (2), Κέσενς 1, Κράτζερ 7, Τάντα 3, Γουίλιαμς 9 (3).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 16 (2), Μίτσελ 13 (1), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3), Γουίλιαμς 11 (3), Φλιώνης 6 (2), Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4, Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος.