29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 - 22:48

Έκανε σεφτέ από το… ημίχρονο ο Πανιώνιος

Άνετο 2-0 των «κυανέρυθρων» ενάντια στον Ιάλυσο * Τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες οι Ροδίτες

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν στη Γ’ Εθνική πήρε το απόγευμα της Κυριακής (20/11) ο Πανιώνιος ο οποίος επιβλήθηκε 2-0 του Ιάλυσου για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Οι «κυανέρυθροι» μετά το 0-0 στην Ερμιονίδα πήραν τη νίκη και έχουν 4 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Ιάλυσος υπέστη δεύτερη σερί ήττα μετά το 1-2 στο «Οικονομίδειο» από τον Αιολικό. Πάντως η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ αναγκάστηκε να αγωνιστεί από το 8’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τερζίου.

Ανώτερος ο Πανιώνιος είχε «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση καθώς μόλις στο 2’ ο Γροντής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι Χατζηγιάννη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο ίδιος ο Γροντής στο 3’ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0. Πέντε λεπτά μετά ο Ρεντζής έκλεψε την μπάλα από τον Τερζίου με τον τελευταίο να τον ανατρέπει και ο διαιτητής Χατζηγιάννης έδειξε απευθείας κόκκινη μιας και ο παίκτης των «κυανέρυθρων» ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Ο παίκτης που κέρδισε την αποβολή ήταν αυτός που πέτυχε και το 2-0 στο 37’ όταν ο Τσίπρας με συρτή σέντρα τον βρήκε μέσα στην περιοχή και εκείνος με πλασέ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του απλοποιώντας την κατάσταση. Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν άψογη διαχείριση του 2-0 φτάνοντας στο πρώτο φετινό τρίποντο.

Διαιτητής: Χατζηγιάννης (Πειραιά), Βοηθοί: Δεφερέκας (Πειραιά), Σηφάκης (Πειραιά).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Κούστας): Αντωνόπουλος, Καρδάμης, Καλύβας, Ζούλιας (87' Μερτύρης), Μπρέγκου (87' Παπαδάκης), Ρεντζής (77' Μούντριχας), Πίσπας, Γροντής (67' Μαρινάκης), Τσίπρας (67' Τσιμπόκας), Γκότοβος, Στούπης

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γιώργου, Γ.Σ. Γεωργιάδης, Τερζίου, Καρπαθάκης, Γ.Ι. Γεωργιάδης (75' Μαχαίρας), Νάνι, Χατζηνικόλας (65' Γεωργίου), Ιντρίζι (10' Καραγεώργης), Δελαπόρτας (65' Πατσίλης), Χατζησάββας (65' Εμπουμά).