29/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 - 22:51

Συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει πέρσι ο Ολυμπιακός και νέα κούπα...

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κέρδισαν 67-52 τον Παναθηναϊκό και πήραν το Σούπερ Καπ για πρώτη φορά στην ιστορία τους * Όγδοη σερί νίκη ενάντια στους «πράσινους»

Μετά το πρωτάθλημα και το Κύπελλο ήρθε και το Σούπερ Καπ για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό... Οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνέχισαν το βράδυ της Κυριακής (2/10) από εκεί που είχαν σταματήσει πριν μερικούς μήνες, κέρδισαν με 67-52 στο κλειστό της Ρόδου και πήραν το τρόπαιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Παράλληλα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετρά πια οκτώ σερί νίκες ενάντια στον «αιώνιο» αντίπαλό της και ξεκίνησε ιδανικά τη φετινή σεζόν, με ένα τρόπαιο βέβαια που αντιστοιχεί ουσιαστικά στην περσινή αγωνιστική περίοδο.

Το ματς κρίθηκε από την εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι Πειραιώτες στο δεύτερο μέρος, μια και δέχθηκαν μόλις 18 πόντους, αν και είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

To α' ημίχρονο κύλησε με τον Παναθηναϊκό να κρατά χαμηλά το ρυθμό, αφού ως μια ομάδα με πολλές αλλαγές στο φετινό της ρόστερ δεν ήθελε τον συμπαγή και με ομοιογένεια Ολυμπιακό να τρέξει το γήπεδο και να πάει στο γνωστό του παιχνίδι με τους αιφνιδιασμούς.

Έτσι, στα αποδυτήρια πήγαν με +3 οι «ερυθρόλευκοι» (34-37), που... έπνιξαν τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς με την άμυνά τους στην τρίτη περίοδο και στην επίθεση ο Φαλ ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, για να διαμορφωθεί το 43-56 στο 30'.

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά κάκιστη, με τις δύο ομάδες να παίζουν... κάτι σαν μπάσκετ, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν βάλει τις βάσεις για τη νίκη και προέκυψε εύκολα, εντέλει, το τελικό +15.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12, Παπαγιάννης 8, Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις 4, Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1), Γκουντάιτις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1), Κάνααν 6 (2), Φαλ 12, Βεζένκοφ 12 (2), Παπανικολάου 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (1), Σλούκας 2, Μπόλομποϊ 9, Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).