25/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 - 23:51

Εκπληκτική Ρόμα «πάτησε» την Ίντερ στο «Μεάτσα»

Οι «λύκοι» επικράτησαν με 2-1 των Μιλανέζων * Γκραν-γκινιόλ στο Έμπολι και νίκη 3-1 της Μίλαν

Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Serie A καθώς επικράτησε το Σάββατο (1/10) στο Μιλάνο της Ίντερ με 2-1, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0.

Οι Ρωμαίοι με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 16 βαθμούς και παρέμειναν στο -4 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ η Ίντερ έχασε και άλλο έδαφος μένοντας στους 12 πόντους και στο -8 από την κορυφή.

Ο Ντι Μάρκο στο ημίωρο έβαλε μπροστά στο σκορ τους «νερατζούρι» για να… απαντήσει στο 39ο λεπτό ο Ντιμπάλα, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι το ημίχρονο. Τελικά, στο 75’ ο Σμόλινγκ ήταν εκείνος που σκόραρε δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη με 1-2.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο Έμπολι ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Μίλαν, η οποία επικράτησε με 3-1, σε ένα ματς που σημειώθηκαν τρία τέρματα στις καθυστερήσεις και έδωσαν τη δυνατότητα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας να φτάσει τους 17 πόντους, ενώ η Έμπολι έμεινε στους 7.

Μετά από ένα στείρο 0-0 πρώτο ημίχρονο ο Ρέμπιτς στο 79’ άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι» που δέχτηκαν την ισοφάριση στο 90+2’ από τον Μπαϊράμι και φλέρταραν με την απώλεια. Όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπάλο-Τουρέ σημείωσε το 1-2, ενώ στο 7ο λεπτό του εξτρά χρόνου ο Λεάο πέτυχε το τελικό 1-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (1/10)

Νάπολι - Τορίνο 3-1 (6’, 12’ Ανγκισά, 37’ Κβαρατσκέλια - 44’ Σανάμπρια)

Ίντερ - Ρόμα 1-2 (30’ Ντι Μάρκο - 39’ Ντιμπάλα, 75’ Σμόλινγκ)

Έμπολι - Μίλαν 1-3 (90+2’ Μπαϊράμι - 79’ Ρέμπιτς, 90+4’ Μπάλο Τουρέ, 90+7’ Λεάο)