Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:52

Συνεχίζουν στο Κύπελλο Ελλάδας η Ηλιούπολη και ο Αλμυρός Γαζίου

Απέκλεισαν Ερμή Ζωνιανών (1-3) και Αετό Λουτρών (2-5 στην παράταση)

H 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (14/9) με δύο αναμετρήσεις.

Η Ηλιούπολη (ΦΩΤΟ) νίκησε εκτός έδρας τον Ερμή Ζωνιανών με 3-1 χάρη σε γκολ του Κρέτση στο 1' και δύο τερμάτων του Βασιλείου στο 33' και το 48', ενώ οι Κρητικοί είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπαμπουλάκη στο 13'.

Η ομάδα του Νίκου Παντελή θα υποδεχθεί στον 2ο γύρο τον Ερμή Μελιγούς, την ίδια στιγμή που ο Αλμυρός Γαζίου πήρε το διπλό με 5-2 στην παράταση επί του Αετού Λουτρών

Ο Μιχαλάκης πέτυχε το 1-0 στο 5', ο Φραγκουλάκης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 9', ο Ντιονίσιο στο 46' σημείωσε το 1-2 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση από το γκολ του Σεφουλάι στο 77ο λεπτό.

Στο έξτρα ημίωρο ο Πιερτζιάκομι έκανε το 2-3 στο 91', βρήκε δίχτυα και στο 94' από την άσπρη βούλα, ενώ ο Χαϊντίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 115'.

Ο Αλμυρός Γαζίου θα φιλοξενήσει στη 2η φάση τον Απόλλωνα Ευπαλίου.