25/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 17 Αυγούστου 2022 - 23:08

Ξεκίνημα με κατοστάρα για την Εθνική μπάσκετ

Στο ρελαντί η νίκη με 101-78 επί της Πολωνίας στην πρεμιέρα του «Ακρόπολις»

Δεν ενθουσίασε, αλλά έφτασε στην κατοστάρα... Η Εθνική μπάσκετ είχε εύκολο έργο το βράδυ της Τετάρτης (17/8) στο κλειστό του ΟΑΚΑ κόντρα στην Πολωνία, κερδίζοντας με 101-78 στο πρώτο της παιχνίδι για το τουρνουά «Ακρόπολις».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 24 πόντους ήταν αναμενόμενα ο κινητήριος μοχλός στην επίθεση, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να έχουν ορισμένα εξαιρετικά διαστήματα στην αναμέτρηση, είχαν όμως και στιγμές που «κόλλησαν» στην επίθεση και αδράνησαν στην άμυνα.

Μπήκαν δυνατά, λοιπόν, οι διεθνείς και έκλεισαν στο +17 το πρώτο δεκάλεπτο (27-10), για να χαλαρώσουν υπερβολικά στη δεύτερη περίοδο και οι Πολωνοί βρήκαν την ευκαιρία να προσπεράσουν με 34-32.

Κάπου εκεί ανέβασε ξανά ρυθμό η «επίσημη αγαπημένη» και πήγε στα αποδυτήρια με +13 (50-37), ενώ στο δεύτερο μέρος το πήγε στο... ρελαντί και λίγα λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 15 πόντους (87-72).

Εντέλει, έκανε ένα δυνατό φίνις η Εθνική και προέκυψε το τελικό +23, με τον επόμενο αντίπαλο να είναι η Γεωργία το βράδυ της Πέμπτης (21.00).

Tα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 19 (4), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 9 (2), Αγραβάνης 3 (1), Καλάθης 7, Σλούκας 4, Καλαϊτζάκης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 12, Γόντικας 2, Γ. Αντετοκούνμπο 24 (2), Κ. Αντετοκούνμπο 11, Κασελάκης 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 4.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Ζισκόφσκι 7 (1), Μπαλκερόφσκι 2, Σοκολόφσκι 13, Τσελ 6, Κολέντα 10 (4), Πονίτκα 15, Λ. Κολέντα 3, Τζίεβα, Ολένιτζακ 7, Μίχαλακ 4, Γκάρμπατσζ 8 (2), Σενκ 3 (1).