28/09/2022
Αγγλία | Κυριακή 14 Αυγούστου 2022 - 20:46

Ο Κέιν ισοφάρισε την Τσέλσι στο 96', αρπάχθηκαν Τούχελ και Κόντε

Ισόπαλο 2-2 το ντέρμπι των «μπλε» με την Τότεναμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Συναρπαστικό αποδείχθηκε το κυριακάτικο (14/8) λονδρέζικο ντέρμπι της Τσέλσι με την Τότεναμ, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για τη 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Μεγάλη ένταση υπήρξε ανάμεσα σε Τόμας Τούχελ και Αντόνιο Κόντε, καθώς οι προπονητές των δύο ομάδων... αρπάχθηκαν και κατά τη διάρκεια του ματς, αλλά και στο φινάλε και τελικά αμφότεροι είδαν την κόκκινη κάρτα, με τον Χάρι Κέιν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 90'+6.

Ο Κουλιμπαλί με ωραίο σουτ είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλε» στο 19', με τον Χόιμπιεργκ να γράφει το 1-1 στο 68' και τον Ρις Τζέιμς να δίνει νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 77', αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Κέιν με την κεφαλιά του στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πέρισιτς.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (13/8)

Άστον Βίλα - Έβερτον 2-1 (31' Ινγκς, 85' Μπουεντία - 87' αυτ. Λούκας Ντιν)

Άρσεναλ - Λέστερ 4-2 (23', 35' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 55' Τζάκα, 75' Μαρτινέλι - 53' αυτ. Σαλιμπά, 74' Μάντισον)

Μπράιτον Νιούκαστλ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Μπόρνμουθ 4-0 (19' Γκουντογκάν, 31' Ντε Μπρόινε, 37' Φόντεν, 79' αυτ. Λέρμα)

Σαουθάμπτον - Λιντς 2-2 (72' Αρίμπο, 81' Γουόκερ-Πίτερς - 46', 60' Ροντρίγκο)

Γουλβς Φούλαμ 0-0

Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (10' Ντα Σίλβα, 18' Γένσεν, 30' Μι, 35' Εμπεουμό)