28/03/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Παρασκευή 24 Ιουνίου 2022 - 21:02

Έχει δρόμο και χρόνο ο Ολυμπιακός

Ήττα με 2-0 για τους «ερυθρόλευκους» από τη Ριντ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους * Άρεσαν οι Κούτρης, Φαντιγκά και Ραντζέλοβιτς αλλά και ο αειθαλής Βαλμπουενά

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 κόντρα στην αυστριακή Ριντ την Παρασκευή (24/6) στο πρώτο φιλικό του για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, χωρίς να βρει δίχτυα όμως. Οι νικητές ευτύχησαν να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μόνσχαϊν (54' πέν.) και Νουτς (68').

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τη διάταξη 4-3-3 για τους «ερυθρόλευκους» με τους Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, τους Ανδρούτσο, Μπα, Μανωλά και Κούτρη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά και Καρβάλιο στον χώρο της μεσαίας γραμμής και τους Φαντιγκά - Ελ Αραμπί - Ραντζέλοβιτς στην επίθεση. Ο Σέρβος ήταν από τους πιο κινητικούς παίκτες του Ολυμπιακού, προξενώντας ρήγματα στην αριστερή πλευρά της άμυνας των Αυστριακών, με μεγάλο όπλο την ταχύτητα και την εκρηκτικότητά του. Ο Φαντιγκά, επίσης, έδειξε αρκετά δραστήριος αλλά άστοχος. Οι καλές στιγμές σε αυτό το χρονικό διάστημα ήρθαν από τους Κούτρη (34') και Καρβάλιο (40') και στις δυο περιπτώσεις όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας Ράντλιγκερ είπε ισάριθμες φορές «όχι». Οι δυο ομάδες, όμως, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να διατηρείται.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με την ίδια ενδεκάδα το δεύτερο ημίχρονο και αιφνιδιάστηκαν, με τη Ριντ να σκοράρει στην πρώτη μεγάλη της στιγμή. Ο Μπα υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Μόνσχαϊν και ο παθόντας ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα (1-0 54').

Με τη συμπλήρωση 60 λεπτών αγώνα, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε 9 μαζεμένες αλλαγές για να δώσει χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους παίκτες του. Από όσους μπήκαν, αυτός που ξεχώρισε φανερά ήταν ο Βαλμπουενά. Ο Γάλλος πολύπειρος μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών ήταν διαρκής απειλή για τους αντιπάλους του, εκτελώντας και όλες τις στημένες φάσης της ομάδας του.

Η Ριντ, όμως, εκμεταλλεύτηκε μία γρήγορη αντεπίθεσή της και με τον Νουτς (2-0 68') βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, με τους Χασάν και Τικίνιο να κερδίζουν προσωπικές μονομαχίες στην επίθεση δίχως να απειλούν σημαντικά πάντως. Η λήξη της αναμέτρησης ήρθε μοιραία κάπου εκεί, με το τελικό σκορ να «γράφει» 2-0.

Ο Ολυμπιακός, πλην των Κούτρη, Ραντζέλοβιτς και Φαντιγκά αλλά και το απαράμιλλο πάθος του Βαλμπουενά δεν κρατάει πολλά στοιχεία από το πρώτο αυτό φιλικό. Η δουλειά συνεχίζεται και άπαντες στο εσωτερικό του επικεντρώνονται στο φιλικό του Σαββάτου (25/6, 19.00) με αντίπαλο τη γερμανική Φορτούνα Ντίσελντορφ όπου και πάλι ο Μαρτίνς θα δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα.

Κίτρινες: 89' Στόσιτς - 89' Σισέ.

ΡΙΝΤ (Κρίστιαν Χάινλε): Ραντλινγκερ (56' Γουέντλιγκερ) Λακνερ, Πλαβοτιτς, Βεμπερμπάουερ, Σίβαλντ, Μάρτιν (77' Μπιρλίγκερ), Ζιγκλ (46' Μόνσχαϊν), Μικιτς, Πομερ (77' Μπεγκάνοβιτς), Τσαμπι (46' Νουτζ), Τσοσγκαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος (60' Μπακαλιάνης), Μπα (60' Σισέ), Μανωλάς (60' Αβραάμ Παπαδόπουλος), Κούτρης (60' Παπασταθόπουλος), Κανέ (60' Εμβιλά), Αγκιμπού Καμαρά (60' Μαντί Καμαρά), Καρβάλιο (60' Βαλμπουενά), Φαντιγκά (75' Κεϊτά), Ελ Αραμπί (60' Χασάν), Ραντζέλοβιτς (60' Τικίνιο).