29/03/2024
Ιταλία | Παρασκευή 14 Ιανουαρίου 2022 - 00:33

Προκρίθηκε στην παράταση η Μίλαν, θρίαμβος της Φιορεντίνα στην έδρα της Νάπολι

Με 3-1 νίκησαν την Τζένοα οι «ροσονέρι» και πέρασαν στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας * Στο έξτρα ημίωρο διαμορφώθηκε το επιβλητικό 2-5 για τους «βιόλα»

Έστω και με την ψυχή στο στόμα η Μίλαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Τζένοα με 3-1 στην παράταση το βράδυ της Πέμπτης (13/1), παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στο «Σαν Σίρο» οι Γενοβέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Έστιγκαρντ στο 17', για να ισοφαρίσει ο Ζιρού στο 74' και να οδηγηθεί το ματς της φάσης των «16» στο έξτρα ημίωρο.

Λεάο στο 102' και Σαλεμάκερς στο 112' έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στους «ροσονέρι», την ίδια στιγμή που η Φιορεντίνα θριάμβευσε με 5-2 επί της Νάπολι μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», σε αναμέτρηση που και αυτή κρίθηκε στην παράταση.

Ο Βλάχοβιτς πέτυχε το 0-1 στο 41', με τον Μέρτενς να απαντά άμεσα στο 44' για το 1-1 και τους «βιόλα» να μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντραγκόβσκι στο 45'+2.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Μπιράγκι στο 57' έδωσε νέο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να ακολουθήσουν δύο αποβολές για τους Ναπολιτάνους (Λοζάνο στο 84', Φαμπιάν στο 90'+3), αλλά ο Πετάνια στο 90'+5 έγραψε το 2-2.

Με 10 εναντίον 9 η Φιορεντίνα είχε περισσότερες δυνάμεις, κυριάρχησε και έφτασε στο επιβλητικό 2-5 με τα γκολ των Βενούτι στο 105'+1, Πιάτεκ στο 108' και Μαλέχ στο 119'.