19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021 - 21:14

Ίδρωσε ο Παναθηναϊκός, αλλά στο τέλος... κατοστάρα

Πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 102-83 οι «πράσινοι» κέρδισαν το Λαύριο * Τραυματίστηκε ο Νέντοβιτς * Η ταυτότητα της 9ης αγωνιστικής της Βasket League

Την έβδομη νίκη του στη φετινή Βasket League πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (7/12) ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 102-83 του Λαυρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική.

Μια νίκη που δεν ήρθε όσο άνετα δείχνει το τελικό σκορ, καθώς οι περσινοί φιναλίστ του πρωταθλήματος ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και μόνο στα τελευταία λεπτά έδειξαν να μένουν από δυνάμεις.

Οι «πράσινοι», που έπαιξαν χωρίς τους Παπαπέτρου και Γουάιτ, έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (49-44), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαν προβάδισμα 7 πόντων (73-66).

Στην τέταρτη περίοδο προέκυψε τραυματισμός στον αριστερό αστράγαλο για τον Νεμάνια Νέντοβιτς, με το Λαύριο να βρίσκεται στο -5 (86-81) σχεδόν 4 λεπτά πριν το φινάλε, για να τρέξουν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ένα σερί 16-2 και να προκύψει το τελικό +19.

Στο 7-1 οι πρωταθλητές, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Έβανς με 22 πόντους, στο 4-5 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, για την οποία ξεχώρισαν οι Γερομιχαλός και Μουράτος με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 5, Νέντοβιτς 15 (2), Έβανς 22 (1), Σαντ Ρος 19 (2), Πέρι 5, Μέικον 10 (1), Καββαδάς 2, Κασελάκης 10 (2), Αβδάλας, Μαντζούκας 4.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 12 (2), Μουράτος 15 (1), Κακλαμανάκης 6, Περσίδης 12 (4), Γερομιχαλός 16 (3), Νικολαΐδης 2, Σμιθ 9 (1), Αμίνου 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος 7.