29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2021 - 16:44

Άγγιξε το μεγάλο διπλό η Βέροια, της το στέρησε η ΑΕΛ

Ισόπαλο 1-1 το σπουδαίο ματς στο «Αλκαζάρ» και η «Βασίλισσα του Βορρά» παραμένει στο... ρετιρέ του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2

Στην κορυφή του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 παρέμεινε η Βέροια, φεύγοντας την Κυριακή (5/12) με το 1-1 από το «Αλκαζάρ» κόντρα στην ΑΕΛ για την 6η αγωνιστική.

Μάλιστα, η «Βασίλισσα του Βορρά» άγγιξε ένα μεγάλο διπλό, μια και σκόραρε στο 90', αλλά οι Θεσσαλοί απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να μετρά 14 βαθμούς στο... ρετιρέ και είναι στο +1 από την Ξάνθη.

Οι «βυσσινί», από την πλευρά τους, με 8 βαθμούς σε 5 αγώνες (έχουν κάνει το ρεπό τους) είναι στην 8η θέση.

Aναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα το α' ημίχρονο είχε λίγες καλές στιγμές, με τους Ημαθιώτες να απειλούν στο 33', όταν ο Πόζογλου έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά και οι Μούργος και Γιακουμάκης δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36' ο Πασάς έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος, με το δεύτερο μέρος να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή στιγμή στο 55', όταν ο Πόζογλου σέντραρε από αριστερά και ο Σκόνδρας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ψαράκι.

Στο 83' και το 85' ο Βελλίδης εξουδετέρωσε τα σουτ των Μαυριά και Γιάκου, για να έρθει το 0-1 στο 90' με το συρτό σουτ του Φοφανά ύστερα από την πάσα του Ορφανίδη.

Δεν το χάρηκε όμως η Βέροια το γκολ και στο 90'+2 ο Ακούνια διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, βρίσκοντας δίχτυα με γυριστό σουτ ύστερα από παράλληλη σέντρα του Γλυνού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολυχρόνης του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Μηνούδη και Βρούζο.

Κίτρινες: 57' Γαρουφαλιάς, 80' Γκοτζαμανίδης - 49' Πόζογλου, 51' Γαβριηλίδης, 73' Σκόνδρας, 74' Μούργος.

AEΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαϊδανός (63' Θ. Παπαγεωργίου), Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Ταχάρ (54' Νικολιάς), Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (71' Μαυριάς), Συμελίδης (54' Γλυνός), Μπαντιμπανγκά (71' Γιάκος), Ακούνια.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (68' Ράμος), Γαβριηλίδης, Μούργος (82' Ορφανίδης), Πόζογλου (68' Φοφανά), Πασάς, Γιακουμάκης (86' Δημόπουλος).