28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 - 16:52

Άτυχη η Νίκη, με μια ευκαιρία γκολ ο Παναιτωλικός…

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Αγρινιώτες, που πέρασαν με 0-1 από το Πανθεσσαλικό * Σαφώς καλύτερη στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Βοσνιάδη, αδικείται από το αποτέλεσμα

Υποθήκη πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος έβαλε το απόγευμα της Τετάρτης (1/12) ο Παναιτωλικός ο οποίος επιβλήθηκε με 0-1 της Νίκης Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

Στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16» της διοργάνωσης, τα «καναρίνια» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Ντουάρτε στο 44'.

Πάντως, αξίζει να αναφερθεί, πως δεν φάνηκε καθόλου η διαφορά μιας κατηγορίας καθώς η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική, ενώ στερήθηκε και τον κόσμο της λόγω τιμωρίας. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν το «αφεντικό» και δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Αγρινιώτες, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, στριμώχνοντας τους Αγρινιώτες, και στο 6’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Κάσσου κατέληξε άουτ. Μετά το 15’ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ισορρόπησε και απείλησε στο 22’ με την κεφαλιά - ψαράκι του Ντουάρτε να εξουδετερώνεται από τον Μπάγιτς. Η Νίκη Βόλου ανέβασε ξανά στροφές στη συνέχεια και γινόταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπίθεσεις. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 44’ ο Μεντόσα βρήκε τον Ντουάρτε κι εκείνος με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 καθώς ο Τσουκαλάς αστόχησε με προβολή εξ επαφής.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο, με τους δύο «μονομάχους» να θέλουν αλλά να μη μπορούν... Παράλληλα έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση κάποια μακρινά σουτ που είτε βρήκαν σε ετοιμότητα τους δύο γκολκίπερ είτε δεν βρήκαν στόχο.

Ο Ντουάρτε ήταν ο κορυφαίος του Παναιτωλικού καθώς, εκτός από το γκολ που σημείωσε, βρισκόταν και μέσα σε όλες τις φάσεις της ομάδας του. Από εκεί και πέρα, διακρίθηκαν και οι Μεντόσα και Φλόρες.

Από πλευράς ηττημένων, Κάσσος και Μέτσε  έκαναν μεγάλο παιχνίδι ενώ θετικός ήταν και ο Τζοβάρας.

Διαιτητής ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Βασιλόπουλο (Έβρου) και Γεωργακόπουλο (Πειραιά). Τέταρτος ήταν ο Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας).

Κίτρινες: 50' Κάσσος, 58' Παναγιωτίδης - 42' Κορνέλιους, 81' Ντουάρτε

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Αλιατίδης (65' Βασιλείου), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κάσσος, Παναγιωτίδης (88' Μπάλλας), Μέτσε, Τσουκαλάς (88' Μπόσιο), Βλαχομήτρος (69' Μιράντα), Τζοβάρας, Τζιώρας (69' Τσιμπούκας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι, Βργκοτς (46' Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (46' Μπακαδήμας), Ντουάρτε (84' Φυτόπουλος), Χ. Μπελεβώνης (64' Στ. Μπελεβώνης), Μεντόσα (84' Μόρσεϊ), Βέργος.