28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 2021 - 00:33

Το πάλεψε το Λαύριο, αλλά...

Ήττα με 86-70 για το Τσάμπιονς Λιγκ από την Ουνικάχα Μάλαγα

Την ήττα με 86-70 από την Ουνικάχα Μάλαγα γνώρισε το Λαύριο το βράδυ της Τετάρτης (20/10) για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο ματς για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη το πάλεψαν μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο (66-56 στο 30'), αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις και προέκυψε το τελικό +16.

Ήταν η πρώτη ήττα για τους «κυανοκίτρινους» στο γκρουπ, αφού είχαν νικήσει την Ντιζόν στην πρεμιέρα, με τον Κάρτερ να ξεχωρίζει με 21 πόντους.

Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπριθουέλα με 16 πόντους και Αμπρομάιτις με 15.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3, Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.