29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021 - 19:31

Το... φάντασμα της ΑΕΚ κέρδισε ο Απόλλων Πατρών

Σπουδαία και καθαρή νίκη για τους Αχαιούς με 84-68 κόντρα στην απογοητευτική Ένωση

Ιδιαίτερα αδύναμη δείχνει η ΑΕΚ στη φετινή σεζόν, για να χάσει το Σάββατο (16/10) στην Πάτρα με 84-68 από τον Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Βasket League.

Οι Αχαιοί επέβαλαν το ρυθμό τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (46-35), με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 62-56 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, ήταν καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι και με κορυφαίο τον Νίκο Δίπλαρο, που τελείωσε τον αγώνσ με 22 πόντους, πήραν το δεύτερο φετινό ροζ φύλλο.

Η απογοητευτική Ένωση είχε πρώτο σκόρερ τον Παππά με 17 πόντους, γνωρίζοντας τη δεύτερή της ήττα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Tα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κόουλμαν 13, Μπέρφιλντ 2, Τσαλμπούρης 15 (3), Ντέιβις 13, Τόμας 7, Τσιακμάς 3 (1), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7 (1), Δίπλαρος 22 (3), Μολφέτας, Μακλάχλιν. Κογιωνής.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 10, Γέλοβατς 7, Παππάς 17 (1), Γκρίφιν 10, Βαουλέτ 12, Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Χάμερ 9.