19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαρτίου 2023 - 21:13

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ!

Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο β' ημίχρονο ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε με 2-1 τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» * Καλοί μόνο για 45' οι γηπεδούχοι, που είχαν και δύο δοκάρια * Μπάχαλο στο τέλος, ξέφυγε και αποβλήθηκε ο Λουτσέσκου

Είναι και αυτός εδώ! Μπορεί οι πιθανότητες να μην είναι με το μέρος του, αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στο κόλπο του τίτλου. Έκανε μεγάλη νίκη με ανατροπή στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το βράδυ της Κυριακής (19/3) και μπορεί να ελπίζει. Επικράτησε στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 1 με 1-2 του Άρη, ο οποίος στο πρώτο μέρος ήταν κυρίαρχος.

Μόνο που οι γηπεδούχοι έμειναν σε αυτό το καλό για εκείνους 45λεπτο. Είχαν δύο δοκάρια και το 1-0 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια ήταν φτωχό. Ωστόσο, στη συνέχεια δεν υπήρχαν στο γήπεδο! Ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε και εκείνοι δεν αντιδρούσαν.

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε αυτό έχει ο Τόλης Τερζής. Πολύ κακό κοουτσάρισμα από τον υπηρεσιακό τεχνικό των «κιτρίνων» σε αντίθεση με τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Ρουμάνος τεχνικός διάβασε καλά το ματς και το πήρε με την τριπλή του αλλαγή στην ανάπαυλα. Πάντως για μία ακόμη φορά έστρεψε τα βλέμματα πάνω του και για αρνητικούς λόγους με όσα έκανε όταν αποβλήθηκε.

Γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες άρχισαν από νωρίς να ψάχνουν το γκολ και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Πάλμα και Ολιβέιρα είχαν τις πρώτες φάσεις για την κάθε ομάδα και τελικά στο 12' έγινε το 1-0 με ωραία προσωπική ενέργεια και τελείωμα του Πάλμα με εκτός περιοχής σουτ.

Οι οπαδοί ξεσηκώθηκαν και προσπάθησαν να δώσουν ώθηση στον Άρη, οι παίκτες του οποίου επέλεξαν να είναι συντηρητικοί στη συνέχεια. Στο 18' ο Ολιβέιρα είχε μία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος σταδιακά πήρε την μπάλα και έψαξε διαδρόμους. Οι γηπεδούχοι προτιμούσαν να περιμένουν και να κάνουν πιο άμεσες επιθέσεις. Από μία εξ αυτών στο 29' ο Καμαρά έστειλε στο δοκάρι την μπάλα έχοντας πάντως συλληφθεί σε θέση οφσάιντ.

Από δύο στημένα έγινε απειλητικός στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με τον Κάργα. Η πρώτη ευκαιρία του στο 34' ήταν πολύ καλή, η δεύτερη δύο λεπτά μετά όχι και τόσο. Ωστόσο, ο Άρης απάντησε με δύο δοκάρια σε ένα λεπτό! Πρώτα ο Ιτούρμπε με κεφαλιά στο 38', όταν στην εξέλιξη της φάσης ο Κοτάρσκι νίκησε τον Νταρίντα. Αμέσως μετά δοκάρι είχε και ο Φαμπιάνο ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Ματέο Γκαρσία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τριπλή αλλαγή και αυτό ήταν το κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα. Έδεσε «κόμπο» τον Τόλη Τερζή, ο οποίος ούτε κατάλαβε τι έγινε, ούτε απάντησε ποτέ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο 45λεπτο και ο Άρης με μία αδικαιολόγητη χαλαρότητα. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν έβγαζαν ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 65' πήραν πέναλτι μέσω VAR για κλωτσιά του Μπράμπετς στον Σβαμπ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αυστριακός και στο 68' έκανε το 1-1.

Κάπου εκεί φάνηκε πως ο Άρης ήταν εντελώς απροετοίμαστος ψυχολογικά. Δεν έβγαλε αντίδραση και γρήγορα έγινε η ανατροπή. Στο 73' ο Ράφα Σοάρες έβγαλε τη σέντρα, ο Σιαμπάνης έχασε τη φάση και ο Ζίβκοβιτς είπε «ευχαριστώ» σκοράροντας για το 1-2.

Με πολύ μεγάλη καθυστέρηση προσπάθησε να αντιδράσει ο Τερζής. Έβαλε ό,τι είχε στον πάγκο του θέλοντας με αυτό τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να απειλήσει έως το 90'. Τότε χάθηκε η μπάλα. Ο Κάργας έπεσε στο έδαφος, ακολούθησε ρίψη αντικειμένων και μεγάλη ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους. Ο Θόδωρος Καρυπίδης κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο, ο Βιεϊρίνια έκανε χειρονομία προς την κερκίδα και ο Λουτσέσκου επιχείρησε να πετάξει μπουκάλι που είχε πεταχτεί στον αγωνιστικό χώρο. Γι' αυτό αποβλήθηκε, ενώ υπήρξε αναφορά και για εξύβριση. Στα λεπτά που απέμεναν δεν έγινε τίποτα το ιδιαίτερο με αποτέλεσμα να παραμείνει έως το φινάλε το 1-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αλ Χακίμ (Σουηδίας), βοηθοί του οι Κλίβερ (Σουηδίας) και Βίλντε (Σουηδίας), 4ος ο Φωτιάς (Πέλλας), VAR ο Τσάτζια (Αλβανίας) και AVARο Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 51' Οντουμπάτζο, 72' Καμαρά, 82' Φαμπιάνο - 47' Σβαμπ, 89' Κωνσταντέλιας, 90' Κάργας

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86' Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (86' Νταμπό), Γκαρσία (80' Γκρέι), Πάλμα (86' Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80' Καμάτσο), Καμαρά.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46' Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46' Σβαμπ), Νάρεϊ (46' Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88' Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62' Τόμας).