19/09/2024
Champions League | Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:15

Άλωσε το Μιλάνο η Λίβερπουλ, έριξε 9άρα η Μπάγερν!

Ξεκίνημα με τριάρες στο Τσάμπιονς Λιγκ για Ρεάλ Μαδρίτης, Γιουβέντους και Άστον Βίλα

Οι ματσάρες στ' αστέρια επέστρεψαν! Το Τσάμπιονς Λιγκ είναι και πάλι εδώ με νέο λουκ… Βροχή τα γκολ το βράδυ της Τρίτης (17/9) στα παρθενικά ματς της League Phase.

Στον αγώνα που ξεχώριζε η Λίβερπουλ βρέθηκε μόλις στο 3' να χάνει από τη Μίλαν με γκολ του Πούλισικ, αλλά τελικά έφυγε από το Μιλάνο με το διπλό. «Χτύπησε» δις πριν το ημίχρονο με Κονατέ και Φαν Ντάικ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Σόμποσλαϊ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τα ζόρια του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε με τον Εμπαπέ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου. Ακολούθησε η ισοφάριση από τον Ντουβάν και τα γκολ των Ρούντιγκερ και Έντρικ στο φινάλε για να της δώσουν το τρίποντο.

Με 9-2 διέλυσε η Μπάγερν Μονάχου την Ντιναμό Ζάγκρεμπ γράφοντας έτσι ιστορία. Τέσσερα γκολ έβαλε ο Κέιν με τους Βαυαρούς να κάνουν τη μεγαλύτερη νίκη στον θεσμό.

Άνετα επικράτησε με 3-0 η Άστον Βίλα της Γιουνγκ Μπόις, ενώ περίπατο έκανε με 3-1 και η Γιουβέντους απέναντι στην Αϊντχόφεν. Με 2-0 επιβλήθηκε της Λιλ η Σπόρτινγκ.

Τα αποτελέσματα και τα γκολ της 1ης αγωνιστικής:

Τρίτη (17/9)

Γιουβέντους - Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ, 27' ΜακΚίνι, 52' Ν. Γκονζάλες - 90'+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 0-3 (27' Τίλεμανς, 38' Ράμσεϊ, 86' Ονάνα)

Μπάγερν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2 (20' πεν, 58', 73' πεν, 78' πέν. Κέιν, 33' Γκερέιρο, 38', 61' Ολίσε, 88' Σανέ, 90'+2 Γκορέτσκα - 49' Πέτκοβιτς, 50' Ογκιβάρα)

Μίλαν - Λίβερπουλ 1-3 (3' Πούλισικ - 23' Κονατέ, 41' Φαν Ντάικ, 67' Σομποσλάι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Στουτγκάρδη 3-1 (46' Εμπαπέ, 83' Ρούντιγκερ, 90'+5 Εντρικ - 68' Ούνταβ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Λιλ 2-0 (38' Γιόκερες, 65' Ντεμπαστ)