16/09/2024
Champions League | Τρίτη 6 Αυγούστου 2024 - 21:59

Όρθιος στη Σουηδία ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν ισοπαλία 2-2 απέναντι στη Μάλμε και μπορούν να κλειδώσουν την πρόκριση στην Τούμπα

Δεν έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, είχε ένα πολύ κακό ξεκίνημα, αλλά βγάζοντας χαρακτήρα στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε ισοπαλία 2-2 στη Σουηδία απέναντι στη Μάλμε το βράδυ ης Τρίτης (6/8) και ταυτόχρονα προβάδισμα πρόκρισης.

Κόντρα σε έναν αντίπαλο που έχει ματς στα πόδια του και ρυθμό οι «ασπρόμαυροι» έμειναν δις πίσω στο σκορ, αλλά δεν έχασαν. Έτσι εάν εκμεταλλευτούν την Τούμπα θα μπορέσουν να περάσουν στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάλμε μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, είχε δοκάρι με σέντρα μόλις στο 1' με την μπάλα να κοντράρει στον Κουλιεράκη και να σταματάει στο οριζόντιο. Στο 2' ο Κοτάρσκι έκανε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Νανάσι και στο 13' νίκησε και τον Γκούντχαϊμ.

Φαινόταν πως το γκολ θα το έβρισκαν αργά ή γρήγορα οι Σουηδοί, οι οποίοι έκαναν το 1-0 στο 28' με τον Γιόνσεν. Εκεί αντέδρασε ο ΠΑΟΚ, είχε μεγάλη ευκαιρία στο 29' με τον Τόμας και στο 42' ισοφάρισε με πλασέ του Τάισον σε φάση διαρκείας μετά την αρχική προβολή του Τόμας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάνσον είχε δοκάρι και λίγο μετά ο Τόμας άγγιξε το 1-2. Ο Ισπανός φορ είχε και ακυρωθέν γκολ στο 63' και πάνω που πατούσε καλύτερα, ήρθε το 2-1 από τον Νανάσι στο 68'. Επτά λεπτά μετά ο Μπάμπα με κοντινό σουτ ισοφάρισε και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ παρά την πίεση των γηπεδούχων προς το τέλος.

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρεμ): Νταλίν, Στρίγκερ, Γιάνσον, Ζετερστρέμ, Μπουσανέλο, Πένια (94΄Μπεργκ), Γιόνσεν, Μπολίν (83΄Αλί), Νανάσι , Τελίν, Μποτέιμ (66΄Κρίστιανσεν)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (73΄Καμαρά), Κωνσταντέλιας (83΄Μουργκ), Ζίβκοβιτς (73′ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τόμας (68΄Τισουντάλι)