08/09/2024
Champions League | Τετάρτη 24 Ιουλίου 2024 - 22:27

Έκανε το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Μόνος του έβαλε δύσκολα στον εαυτό του, αλλά επικράτησε με 3-2 της Μπάνια Λούκα

Η διαφορά τους είναι πολύ μεγάλη! Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν αυτός που έπρεπε το βράδυ της Τετάρτης (24/7) με αποτέλεσμα να κάνει α εύκολα δύσκολα. Αγχώθηκε, αλλά έστω και έτσι νίκησε στην Τούμπα με 3-2 την Μπάνια Λούκα στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς και σε μία εβδομάδα θα παίξουν στη Βοσνία. Εάν είναι πιο συγκεντρωμένοι αι σοβαροί, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα απέναντι σε μία ομάδα που το πάλεψε, αλλά της λείπει η ποιότητα.

Είχε δείξει από τα φιλικά πως έχει θέμα ανασταλτικά ο ΠΑΟΚ και το επιβεβαίωσε και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του. Δεν του κόστισε πάντως απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μπουν δυνατά, είχαν την κατοχή, κυκλοφορούσαν την μπάλα δίχως να κάνουν ευκαιρίες και τελικά στο 17' άνοιξαν το σκορ με τον Κουλιεράκη από κόρνερ του Ντεσπόντοφ.

Μόνο που τέσσερα λεπτά μετά ο αμυντικός του ΠΑΟΚ υπέπεσε σε πέναλτι με πολύ περίεργο τρόπο και ο Ερέρα ισοφάρισε στο 22' εκτελώντας το. Αυτό το γκολ αποσυντόνισε για ώρα τους γηπεδούχους.

Με νέο γκολ του Κουλιεράκη σε φάση διαρκείας ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα ξανά στο 39', αλλά έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 2-2. Ο λόγος ήταν το γκολ του Κουλασίν από κοντά στο 45'+2 μετά τη σέντρα του Λούκιτς. Πολύ λάθος η αντίδραση του Μπάμπα σε αυτή τη φάση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51' ο ΠΑΟΚ σκόραρε ξανά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ. Αυτή τη φορά το γκολ το έβαλε ο Εκόνγκ και ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη σην ομάδα του, αφού οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν πιο συγκεντρωμένοι έκτοτε.

Θα μπορούσαν να έχουν πετύχει αργότερα ένα ακόμη τέρμα, αλλά αυτό δεν ήρθε. Η πιο σημαντική τους ευκαιρία ήταν στο 77' με ο δοκάρι του Κουλασίν στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα προ του Σαμάτα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (68' Καμαρά), Σβαμπ (85' Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ (68' Ζίβκοβιτς), Μουργκ (60' Κωνσταντέλιας), Τάισον, Μπράντον (68' Σαμάτα).

ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Κβρζιτς (71' Κβρζιτς), Μέγιερς, Καρολίνα, Ερέρα, Σκόρουπ (85' Βράνιες), Γκράχοβατς, Κουλάσιν, Βούκοβιτς (89' Τσάβιτς), Σάβιτς, Λούκιτς (89' Χάσουκιτς).