08/09/2024
Champions League | Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 - 00:16

Δικό της και αυτό το Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέταξε ένα ημίχρονο, αλλά όταν φόρτσαρε, πάτησε την Ντόρτμουντ και τη νίκησε με 2-0 πανηγυρίζοντας το 15ο

Αυτή είναι η διοργάνωσή της και δεν έχει αντίπαλο! Το βράδυ του Σαββάτου (1/6) η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Ντόρτμουντ στο Λονδίνο και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για 15η φορά στην ιστορία της. Για να κάνει κανείς τις απαραίτητες συγκρίσεις, δεύτερη είναι η Μίλαν με επτά τρόπαια!

Οι Μαδριλένοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο σε έναν τελικό που δεν ήταν καλύτεροι για ένα ημίχρονο. Εκεί κυριάρχησε η Ντόρτμουντ, αλλά δεν σκόραρε και φυσικά αυτό το βρήκε μπροστά της μετά.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και έχασαν σημαντικές ευκαρίες στο πρώτο μισάωρο. Πρώτα απείλησαν με τον Μπραντ στο 14' και επτά λεπτά αργότερα με τον Αντεγέμι, ο οποίος πέρασε και τον Κουρτουά, αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα.

Στο 23' ο Φίλκρουγκ είχε δοκάρι. Ωστόσο, αν το έβαζε, μάλλον θα ακυρωνόταν το γκολ του για οφσάιντ μέσω VAR. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 31' ο Αντεγέμι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Κουρτουά είπε «όχι» στον Ζάμπιτσερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε τα δόντια της από το 49' με τον Κρόος. Ακολούθησαν οι φάσεις των Καρχαβάλ και Μπέλινγκχαμ και αφού οι Γερμανοί δεν αντέδρασαν μετά τις προειδοποιητικές βολές, ακολούθησε το 1-0 του Καρβαχάλ στο 74'.

Η Ντόρτμουντ κατέρρευσε. Δέχτηκε φάσεις στη συνέχεια με τον τερματοφύλακά της να προσπαθεί να την κρατήσει στο παιχνίδι. Έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις έως το 83', όταν ο Βνίσιους τον νίκησε με ωραίο πλασέ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τζαν (80’ Μάλεν), Ζάμπιτσερ, Σάντσο (87’ Μπάινο-Γκίτενς), Μπραντ (80’ Αλέ), Αντεγέμι (72’ Ρόις), Φίλκρουγκ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ρούντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (85’ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (85’ Χοσέλου), Ροδρίγκο (90+1’ Μιλιτάο), Βινίσιους (90+4′ Βάθκεθ)