16/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2023 - 23:21

Ακόμα μία ήττα για τον Παναθηναϊκό…

Το πάλεψαν στη Βιτόρια οι «πράσινοι» αλλά έχασαν με 95-90 από την Μπασκόνια πληρώνοντας τα λάθη τους στην άμυνα

Όταν παίζεις άμυνα με τα… μάτια το… πληρώνεις ακόμα και αν βάλεις 90 πόντους…

Έτσι την πάτησε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Παρασκευής (3/2) στη Βιτόρια με αντίπαλο την Μπασκόνια από την οποία ηττήθηκε με 95-90 για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ήταν μαχητικοί σε σχέση με άλλα παιχνίδια που ηττήθηκαν και σε πολλά από αυτά δεν είχαν πετύχει 90 πόντους, όμως στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» που το πέτυχαν δέχτηκαν πέντε παραπάνω με συνέπεια να υποστούν τη 15η ήττα τους στη φετινή Ευρωλίγκα και να είναι με 8-15 στις τελευταίες θέσεις, ενώ η Μπασκόνια έφτασε στο 13-10.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, όμως το κακό δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τους «πράσινους» στο να κυνηγούν το σκορ και παρότι μείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο τη διαφορά δεν είχαν τα αποθέματα να πάνε έστω το ματς στην παράταση και να διεκδικήσουν εκεί τη νίκη και παραμένοντας όπως είπαμε στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Και όμως με τον Μπέικον σε μεγάλη μέρα η ομάδα του Ράντονιτς προηγήθηκε στο 5’ με 4-16 όμως η Μπασκόνια έκανε σερί 17-7 και μείωσε στους 2 (21-23) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα οι Ισπανοί με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άργησαν να φτάσουν σε διψήφια διαφορά (44-34) και να πάνε στο ημίχρονο με σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη (52-38).

Στην τρίτη περίοδο το επιθετικό κρεσέντο της Μπασκόνια συνεχίστηκε και με 8-2 σερί η διαφορά πήγε στο +20 (60-40) που ήταν και η μεγαλύτερη. Κάπου εκεί γύρισε λίγο ο διακόπτης, οι «πράσινοι» πέτυχαν καλάθια και μείωσαν σε 76-65 στη λήξη του δεκαλέπτου. Όμως το -11 ήταν δύσκολο να γυρίσει, η Μπασκόνια έκανε άψογη διαχείριση και απλά μόνο το «τριφύλλι» κατέβασε τη διαφορά στους 5 (95-90).

Ο Γουίλιαμς με 19 πόντους, συν οι Λι, Μπέικον που πέτυχαν από 16 πόντους οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟ, ενώ ο Χάουαρντ με 24 πόντους και ο Κοστέλο με 16 συνέβαλαν τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Τζοάν Πενιαρόγια): Χάουαρντ 24 (2), Χάιντεγκερ 5 (1), Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς 14 (2), Ντίεθ 4, Τόμπσον 3, Κότσαρ 10, Ίνοκ 6, Κοστέλο 16 (3), Γκεντράιτις 9 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 2, Γουόλτερς 7, Λι 16 (1), Παπαγιάννης 16 (2), Γουίλιαμς 19 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 16 (2), Γκριγκόνις 7, Γκουντάιτις 5.