29/03/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023 - 00:36

Ξανά εντός έδρας ισοπαλία για τον Εθνικό

Στο 1-1 έμειναν οι Πειραιώτες με τον Αλμυρό Γαζίου * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες

Απώλεια βαθμών για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι είχε ο Εθνικός μετά την ισοπαλία με 1-1 ενάντια στον Αλμυρό Γαζίου την Κυριακή (29/1) για την 11η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Πειραιώτες μετά το 0-0 με τον Φωστήρα άφησαν πάλι δύο βαθμούς στο γήπεδο του Περάματος και απομακρύνθηκαν και άλλο από την κορυφή απέχοντας πλέον 6 βαθμούς από τους πρωτοπόρους Μαρκό και Θύελλα Ραφήνας (21 έναντι 15), ενώ ο Αλμυρός Γαζίου με 17 ισοβαθμεί στην 6η θέση με το Κερατσίνι.

Στη 10η θέση λοιπόν ο Εθνικός και με το… αγαπημένο του σημείο φέτος την ισοπαλία η οποία ήταν η έκτη, με την ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ πάντως να ξεκινά δυναμικά και στο 6’ να έχει δοκάρι σε σουτ του Μακρυγιάννη, ενώ οι Ηρακλειώτες έκαναν το… 1-1 στα δοκάρια στο 18’ με την κεφαλιά του Μπέριου για το 0-0 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 72ο λεπτό με πλασέ του Πιερτζιακόμι για το 0-1, με τους Πειραιώτες πάντως να έχουν άμεση απάντηση καθώς δύο λεπτά μετά ο Παπαγγελής με σέντρα βρήκε τον Σταύρου και ο τελευταίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χανιωτάκη για το 1-1 που δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Διαιτητής: Ζαχαρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Πλάκας (Δυτικής Αττικής), Μαυρομάτης (Δωδεκανήσου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Πλουμάτος (62’ Νταλακούρας), Θεοδώρου, Παπαγεωργίου, Μαλάι (85’ Κατσογιάννης), Χρούστινετς (62’ Διάκος), Σταύρου, Σάμιος (76’ Δρόσης), Μακρυγιάννης, Αντωνίου (76’ Δώδας).

ΑΛΜΥΡΟΣ ΓΑΖΙΟΥ (Μανόλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Παγώνης, Πατινιώτης (78’ λ.τρ. Γκιουλτζόπουλος), Μπέριος, Θεοδρωράκης (78’ λ.τρ. Αμαραντίδης), Πιερτζακόμι, Φυτόπουλος (87’ Βουιδάσκης), Αγαπάκης, Κατσικοκέρης, Ενγκουέμ, Κοιλιάρας.