29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 19:29

Σημάδευαν τα δοκάρια Ο.Φ. Ιεράπετρας και Καλαμάτα

Έχασαν και πέναλτι οι Κρητικοί και... 0-0 στο Βουζουνεράκειο

Μόνο το γκολ έλειψε από το κυριακάτικο (29/1) ματς του Ο.Φ. Ιεράπετρας με την Καλαμάτα, που έμειναν στο 0-0 στο Βουζουνεράκειο για τη 13η αγωνιστική του 2ου (Νοτίου) ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Mε αυτό το αποτέλεσμα οι Κρητικοί έχουν 25 βαθμούς στην 5η θέση, ενώ η «Μαύρη Θύελλα» μετρά 19 πόντους στην 7η θέση της κατάταξης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Πασάς στο 14' σημάδεψε το δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για το 0-1, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο αμέσως επόμενο λεπτό ύστερα από την ανατροπή του Μπλανκ Καζάου από τον Ασίγκμπα.

Στο 16', όμως, ο Ταΐρης απέκρουσε την εκτέλεση του Στάμου και παρέμεινε το 0-0, για να νικήσει στο 18' και τον Μιούλερ στο τετ α τετ μετά την πάσα του Βουό, ενώ στο 36' ο Κατάλντι έκανε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο β' ημίχρονο έπεσε αρκετά ο ρυθμός, ωστόσο οι Μεσσήνιοι στο 77' είχαν νέο δοκάρι -με κεφαλιά του Λιποράσε μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τάτος- για να υπάρξουν και διαμαρτυρίες ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Εντέλει, το 0-0 παρέμεινε επί κρητικού εδάφους έως το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Mπαϊρακτάρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Αραβίδη και Μαραθωνίτη.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι, Μηλιώτης, Μιούλερ (73' λ. τρ. Γκομπερβίγιε), Βουό, Μπλανκ Καζάου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Κακαλέτρης): Ταΐρης, Μoζέρ, Λιποράσε, Παπατόλιος, Ασίγκμπα, Καραγκούνης (62' Μπενίτες), Ματέους Άλβες (82' Κωνσταντινόπουλος), Βασιλόγιαννης (86' Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (62' Τάτος), Ρόβας, Πασάς.