28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 - 16:58

Aνώτερη και νικήτρια η ΑΕΛ

Με 3-0 το διπλό των «βυσσινί» κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου

Την όγδοη φετινή της νίκη στον 1ο (Βόρειο) όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 κατέγραψε η ΑΕΛ την Κυριακή (29/1), επικρατώντας με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο του Πολυκάστρου για τη 13η αγωνιστική.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη με 25 βαθμούς στη 2η θέση παρέμεινε στο -6 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, ενώ οι «κοκκινόμαυροι» είναι ισόβαθμοι με τον Ηρακλή Λάρισας στη 12η θέση με 10 πόντους.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Πίτκας στο 26' εξουδετέρωσε το σουτ του Μαυριά και αυτή ήταν η μοναδική αξιοσημείωτη φάση στο α' ημίχρονο, με τους γηπεδούχους, πάντως, να διαμαρτύρονται για πέναλτι στο 45'+2, για χέρι του Θωμαΐδη, χωρίς να υποδειχθεί παράβαση.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαν πολύ δυνατά οι Θεσσαλοί, με τον Πίτκα στο 49' να αποκρούει την κεφαλιά του Νούνιες μετά τη σέντρα του Μαϊδανού, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ο Kώστας Παπαγεωργίου σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!

Στο 63' Πεντρόσο και Νούνιες αστόχησαν διαδοχικά από πλεονεκτική θέση, με τον Μαυριά στο 78' να γράφει το 0-2 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νούνιες πέτυχε το 0-3 με σουτ ύστερα από τη σέντρα του Καλουτσικίδη από δεξιά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Κατσικογιάννης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Μωυσιάδη και Θανασιά.

Κίτρινες: 45' Μαξιμένκο.

AΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Αμπουντού, Αμαραντίδης, Ντιαλόσι, Μουμίν, Καλογέρης, Δαλιανόπουλος (73' Ζουρναντζάκης), Φωκαΐδης (68' Τσαγκαλίδης), Μπελεβώνης, Λαμπίρης, Εσαλό.

ΑΕΛ (Γιάννης Ταουσιάνης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης (59' Πεντρόσο), Μαξιμένκο (46' Κόλα), Πλέγας, Θωμαΐδης, Κ. Παπαγεωργίου, Νούνιες (86' Τσιριγώτης), Νικολιάς (83' Αντράντα), Μαυριάς (83' Νίνο).

Πηγή ΦΩΤΟ: formedia