25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 20:20

Πήρε και τη διαφορά ο Προμηθέας

Επιβλήθηκε με 80-76 του Κολοσσού, υπερτερώντας σε περίπτωση ισοβαθμίας

Σημαντική νίκη στη μάχη για μια θέση στην πρώτη τετράδα πήρε το Σάββατο (28/1) ο Προμηθέας, κερδίζοντας τον Κολοσσό με 80-76 για τη 14η αγωνιστική της Βasket League.

Στο «Δ. Τόφαλος» οι Αχαιοί έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (46-32), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν με 60-49, δείχνοντας ότι θα επικρατούσαν εύκολα.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να πάρουν προβάδισμα με 72-71, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Κάουαν και Κόντιτ, όμως, πέτυχαν μεγάλα καλάθια και η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πήγε το ρεκόρ της στο 8-6, όσο έχουν και οι νησιώτες και υπερτερώντας πια σε περίπτωση ισοβαθμίας (οι Ροδίτες είχαν νικήσει στον πρώτο γύρο με 69-67).

Ο Τόμασον με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, στους 18 πόντους σταμάτησε ο Τζέιμς από πλευράς Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 10, Ντάνγκουμπιτς 12 (1), Μουράτος 8 (2), Χογκ 5, Κουλμπόκα 6, Κόντιτ 14, Γκίκας, Τόμασον 24 (3), Τανούλης 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 9, Χατζηδάκης 12, Κατσίβελης 3, Ιορδάνου, Κένταλ, Μορέιρα 2, Τζέιμς 18 (3), Κόφι 15, Τιγκ 4, Γιαννόπουλος 13 (3).