16/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 - 00:42

Νίκη παραμονής για τη Σαλερνιτάνα, πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις η Μπολόνια

Εκτός έδρας τρίποντο για την ομάδα από το Σαλέρνο (1-2) τη Λέτσε, κέρδισαν με 2-0 την Σπέτσια οι «ροσομπλού»

Με δύο αναμετρήσεις ξεκίνησε την Παρασκευή (27/1) η 20ή αγωνιστική στη Serie A εκεί όπου σημαντικές νίκες πανηγύρισαν η Σαλερνιτάνα απέναντι στη Λέτσε εκτός έδρας και η Μπολόνια εντός με αντίπαλο την Σπέτσια.

Η Σαλερνιτάνα που μάχεται για την παραμονή, πήρε σπουδαίο τρίποντο στο Λέτσε με 2-1 κόντρα στην τοπική ομάδα την οποία προσπέρασε στη βαθμολογία φτάνοντας τους 21 πόντους, έναντι 20 της Λέτσε, όντας στο +9 και στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και στο 5’ ο Ντιά έκανε το 0-1, για να έρθει στο 20’ ο Βιλιένα με ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 0-2. Η Λέτσε μπήκε σχεδόν αμέσως στο ματς καθώς στο 23ο λεπτό ο Στρεφέτσα νίκησε τον Οτσόα για το 1-2, το οποίο δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων μέχρι το τέλος του ματς.

Στο έτερο ματς η Μπολόνια (ΦΩΤΟ) πήρε τη νίκη με 2-0 ενάντια στην Σπέτσια και έφτασε τους 26 βαθμούς, 2 μόλις λιγότερους από τις θέσεις της Ευρώπης, όμως και με ματς περισσότερο από τις ομάδες αυτές. Καλύτερη η Μπολόνια έχασε ευκαιρίες μέχρι το 37’ όταν ο Πος με κοντινό σουτ έκανε το 1-0, ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε στο 77ο λεπτό ο Ορσολίνι, ένα αποτέλεσμα που κράτησε την Σπέτσια στους 18 πόντους και τη 16η θέση.